RoklenFx: Horší data? Nevadí, koruna stále v intervenčním pásmu

Úterý startuje koruna na páru s eurem u spodní hranice intervenčního pásma 27,02 až 27,025 EURCZK. Na páru s dolarem jsme se včera díky oslabení americké měny dostali na nejnižší hodnoty od října 2015. Aktuálně se však devizová dvojice obchoduje výše na 23,68 USDCZK. Trend na eurodolaru byl obdobný. Slabší dolar pár posunul až k 1,144 EURUSD, teď se už nacházíme na 1,141 za euro.

Během včerejška byla zveřejněna česká inflace za březen měřená indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že za minulý měsíc ceny opět klesly, a to o -0,1 %. Meziročně pak jejich růst zpomalil na +0,3 %, přičemž očekávání byla nastavena na +0,5 %. Hlavním motorem propadu byly opět ceny ropy, resp. pohonných hmot Svou roli ovšem sehrálo například i mléko.

Výsledek byl horší i z hlediska prognózy ČNB, která pracovala s čísly o 0,6 p.b. vyššími. Čeští centrální bankéři tak pravděpodobně budou ve svých nadcházejících vyjádřeních zdůrazňovat protiinflační rizika vůči prognóze a politice ČNB ve snaze opětovně dostat korunu od intervenční úrovně.

Dnes byla zveřejněna prezentace viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka na téma Kurzový závazek ČNB, záporné úrokové sazby a měnová politika v Evropě a v ČR. Její nedílnou součástí je i výhled, ve kterém je zopakováno, že „růst české ekonomiky v letošním roce znatelně zpomalí, a to vlivem dočasného snížení hrubé tvorby kapitálu, do něhož se promítne především propad vládních investic financovaných z fondů EU.“

Tomšík rovněž potvrdil, že ČNB i nadále „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2017.“ To poté doplnil tématem záporných úrokových sazeb, které dle něj mohou být účinné především jako podpora kurzového závazku.

V zahraniční již byla reportována data ohledně německé inflace. Ta za v březnu meziměsíčně vzrostla o +0,8 %, meziročně pak o +0,3 %. Ze Spojených států později přijde index dovozních cen, kde predikce pracuje s meziměsíčním nárůstem o +1,2 %. Meziročně by ovšem měly spadnout, a to o -4,6 %. Následovat bude bilance federálního rozpočtu, jenž by měl v březnu skončit deficitem -104 miliard dolarů.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Dolarkoruna by se mohla pohybovat od 23,63 až 23,75 USDCZK. Eurodolar pak od 1,136 až 1,147 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

 

Newsletter