RoklenFx: Inflace pomohla dolaru. Aktuálně 1,098 za euro

Dolar se po včerejším oslabení nad 1,100 za euro oklepal. Aktuálně se obchoduje na 1,098 EURUSD, ve dvojici s korunou pak na 24,59 USDCZK. Eurokoruna je stále beze změny na 27,02 EURCZK.

Z domácího dění je možné zmínit proslov viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla. Ten na setkání lídrů českého exportu uvedl, že politika banky je transparentní, jelikož mluví o nejpravděpodobnější době ukončení kurzového závazku. Na otázku ohledně přesného termínu však odpověděl, že ho neví a ani nemůže vědět, protože záleží na budoucím vývoji.

Ze zahraničí jsme se dočkali americké inflace měřené indexem cen spotřebitelů. Ten za září vykázal meziroční zvýšení o 1,5 %, což je nejvíce za téměř dva roky. Meziměsíční výsledek pak zrychlil z 0,2 % na 0,3 %. V jádrovém vyjádření, tedy vyjma potravin a energií, se ukazatel meziročně dostal na 2,2 %.

USA: Inflace v září rostla y/y o 1,5 % dle očekávání

I přesto, že se americká inflace stále drží pod nastaveným cílem Fedu na 2 %, evidentní tlaky na její růst by mohly zapůsobit při rozhodování měnového výboru ohledně případného navýšení hlavních úrokových sazeb. O tom bude centrální banka rozhodovat nejprve 2. listopadu a poté až 14. prosince 2016.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter