RoklenFx: Inflace se rozplývá, co na to ČNB?

Koruna se minulý týden pohybovala v poměrně úzkém pásmu nad úrovní 27,00. Pozitivní data z ekonomiky mluvila ve prospěch posilující koruny, nicméně ČNB ve čtvrtek potvrdila rozhodnost bránit svůj kurzový závazek. Koruna tedy nemá kam posílit a čeká se, jestli nepřijde intervence centrální banky nebo nějaká horší data, která by byla impulsem k oslabení koruny.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Dnes zveřejněný vývoj domácích spotřebitelských cen nemohl potěšit centrální bankéře. Index spotřebitelských cen v červenci meziročně zpomalil růst z 0,8 % na 0,5 % a oproti červnu dokonce o 0,1 % klesl. Česká ekonomika se tak dostává do nepříjemného pásma deflace, což zvyšuje sázky na další akci ČNB. Míra nezaměstnanosti v minulém měsíci vzrostla dle očekávání na 6,3 %. Koruna po datech zůstává ve svém oblíbeném rozmezí 27,02 až 27,04 EURCZK.

ČNB nehnula brvou. Ohlídá korunu u 27,00?

Singer: ČNB šokuje trhy nejvýš tím, že dělá, co říká

Americký dolar zakončil týden mírným posílením po datech o nově vytvořených místech mimo zemědělství. Výsledek byl sice o 10 tis. horší, než čekal trh, ale došlo k revizi červnových dat směrem nahoru a míra nezaměstnanosti byla potvrzena na sedmiletém minimu. Tedy žádná špatná data bránící uvažovanému růstu sazeb v USA již v září.

Americká ekonomika dál čile tvoří pracovní místa

Tento týden vyjde mnoho zajímavých dat. Bude to index investorské nálady ZEW v Německu, průmyslová výroba v eurozóně, maloobchodní tržby bez automobilů v USA, HDP v Německu, Francii i EMU, inflace v eurozóně a pak průmyslová výroba a spotřebitelská důvěra Univ. Michigan v USA. Dobré evropské HDP by mohlo euru trošičku ulevit, nicméně ve světě blížícího se zvyšování sazeb v USA nelze čekat velké ani trvalé posílení. Aktuálně euro nepatrně zpevňuje na 1,097 EURUSD.

Newsletter