Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

RoklenFx: Inflace v eurozóně zklamala, jízda dolaru pokračuje

Druhý obchodní den roku 2016 si svůj včerejší trend udržel. Americký dolar dnes posílil až na úroveň 1,073 EURUSD. Za tímto pohybem stála především data z eurozóny, konkrétně předběžný odhad indexu spotřebitelských cen za prosinec.

Očekávání byla nastavena na meziroční nárůst o +0,4 %. Realita se však ukázala jako horší, když se výsledek zastavil na pouhých +0,2 %. Potvrdil se tak trend, který byl naznačen již během včerejška, kdy stejný ukazatel v případě Německa skončil rovněž výrazně pod predikcí.

Mnozí analytici tak očekávají, že nízká inflace opět donutí Evropskou centrální banku jednat, a to v nejbližších možných termínech zasedání rady, jako je například březen.

Dále byla zveřejněna německá míra nezaměstnanosti. Ta v prosinci zůstala na 6,3 %, což je nejnižší číslo od sjednocení země v roce 1990. Počet nezaměstnaných během posledního měsíce roku 2015 klesl o 14 tisíc, což odpovídá 2,7578 milionů obyvatel.

V rámci české ekonomiky byl zveřejněn výsledek schodku státního rozpočtu za rok 2015. Ten skončil v celkovém deficitu o velikosti 62,8 miliardy korun, což je o 37,2 miliardy méně, než bylo původně schváleno. Od roku 2008 jde o nejlepší výsledek. Pro porovnání, loni skončil schodek na 77,8 miliardách.

Koruna na tuto informaci však nijak významně nereagovala. Kurz eurokoruny se drží na 27,02 EURCZK. V případě dolaru pak bylo pozorováno posílení americké měny, a to až na 25,19 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter