RoklenFx: Jak měny odstartovaly rok 2016?

Rok 2016 je tu a s ním i nový start na devizových trzích. Česká koruna zahajuje na tradičních 27,02 EURCZK, v případě dolaru pak na 24,73 USDCZK.

Co se týče roku 2015, česká měna se udržela nad úrovní intervenčního závazku 27 koruny za euro. Díky dobrým fundamentům si vůči euru připsala k dobru 2,5 %. Hlavním motorem byl, resp. stále je, dobrý ekonomický výkon země, za kterým stojí nejen levná ropa, ale rovněž i uvolněná měnová a fiskální politika společně s přílivem peněz z fondů EU.

Dnešní den bude na data poměrně bohatý. Nejprve bude zveřejněn prosincový indikátor PMI, který by dle odhadů měl poklesnout o 1 bod na 53,1 bodu; i tak zůstane pevně v pásmu rostoucí aktivity v průmyslu. Ministerstvo financí poté zveřejní výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci loňského roku.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolaru pak od 24,72 až 24,80 USDCZK.

Nejobchodovanější měnový pár, kterým je eurodolar, zahajuje na silnější úrovni 1,092 EURUSD. I tak ale za minulý rok oslabila evropská měna vůči té americké o více jak 10 %. Hlavním motorem síly dolaru byla především divergence politiky Evropské centrální banky a Federálního rezervního systému.

Ve Spojených státech pokračovalo ekonomické oživení doprovázené utahováním podmínek na trhu práce, což v prosinci umožnilo Fedu poprvé za deset let zvýšit úrokové sazby. Naproti tomu eurozóna se nadále potýkala s problémy, ať už to bylo vyhrocení situace v Řecku, či propad poptávky z rozvíjejících se trhů. Na to zareagovala ECB dalším uvolněním měnové politiky: v lednu oznámila program kvantitativního uvolňování a v prosinci ještě snížila depozitní sazbu na nové historické minimum  0,3 % a do toho navíc prodloužila minimální dobu trvání QE.

Během dnešního dne budou nejprve přicházet data z Evropy. Včetně indexu nákupních manažerů v Německu, bude reportován předběžný odhad německé harmonizovaná inflace za prosinec. Očekává se, že meziměsíčně by se mohla pohybovat na +0,2 %, meziročně +0,4 %. Dále bude uveden index německých spotřebitelských cen za ten samý měsíc. Meziměsíčně se čeká nárůst o +0,2 %, meziročně pak +0,6 %.

Ze Spojených států přijde nejprve index PMI, poté index ISM výrobního sektoru. Za prosinec se čeká mírný nárůst z předchozích 48,6 bodů na 49.

Rozmezí pro eurodolar by se mělo pohybovat od 1,087 až 1,093 EURUSD.

Newsletter