RoklenFx: Jak se Vánoce podepsaly na měnách?

Po vánočních svátcích jsou devizové trhy, jak se zdá, lehce zlenivělé. Žádnou novinkou toto není v případě eurokoruny. Tento pár se nadále drží v rozmezí 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny se aktuálně nacházíme v pásmu 24,62 až 24,64  USDCZK.

Co se týče dat, v pondělí byl zveřejněn souhrnný indikátor důvěry v české ekonomice. Ten se za prosinec zvýšil z předešlých 11,1 bodů na 11,7. Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšilo velmi mírně o 0,2 bodu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila mírně ve vybraných odvětvích služeb, v průmyslu se nezměnila, v obchodě se snížila mírně a ve stavebnictví se snížila. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšilo o 2 body. Ve srovnání s hodnotami v prosinci 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší, indikátor důvěry podnikatelů je o něco nižší.

Růst spotřebitelské nálady ke konci roku není ničím výjimečným, naopak jde o poměrně častý jev. Je spojen s výplatou například třináctých platů ve státní sféře a různých celoročních bonusů ve sféře podnikatelské. Firmy mohly být letos celkem štědré,“ okomentoval aktuální výsledky hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Dále byl zveřejněn zápis z posledního zasedání bankovní rady ČNB. Z dokumentu vyplynul názor Rady o tom, že růst českého hospodářství je udržitelný a hodnota korigované inflace nesvědčí o možném přehřátí ekonomiky.  Dále pak byl potvrzen závazek banky pokračovat v případě potřeby v intervencích na devizovém trhu s cílem udržovat kurz koruny poblíž hladiny 27 korun za euro. „Většina členů bankovní rady se shodovala, že jeho ukončení se pravděpodobně nachází okolo konce roku 2016,“ píše se v zápise. Zazněl však i názor, že intervence skončí až na začátku roku 2017.

ČNB: Růst ekonomiky je udržitelný. Intervence nejméně rok

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pro dnešek pohybovat stále na 27,02 a 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny pak od 24,58 do 24,68 USDCZK.

Eurodolar dnes zahajuje na 1,097 EURUSD, Během včerejška byl zveřejněn Dallas Fed index průmyslové aktivity, který za prosince skončil na -20,1 bodech  oproti předchozím -4,9.

Dnes nás z dat čeká například spotřebitelská důvěra za prosinec, kde se čeká výsledek 93,8 bodů oproti předchozím 90,4. Rozmezí pro eurodolar by se mělo pohybovat od 1,0968 až 1,0980 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter