RoklenFx: Jak zareagují měny na smršť průmyslových dat?

Česká koruna zahajuje úterý po včerejším oslabení na 27,06 EURCZK. V případě dolarkoruny se nacházíme na 24,88 USDCZK. Eurodolar se pak po eurovém propadu nachází na 1,087 EURUSD.

Za včerejším pádem eura vůči dolaru stál předběžný meziroční odhad únorové inflace eurozóny měřené indexem cen spotřebitelů. Ukázalo se, že úroveň cen se propadla o -0,2 % při očekávání stagnace. V jádrovém vyjádření, které je klíčové pro ECB, jsme se pak dočkali výsledku na +0,7 %, přičemž konsensus byl +0,9 %. Výsledky prokazatelně horší oproti predikcím tak ještě více podpořily přesvědčení o možné další expanzi měnové politiky Evropské centrální banky.

Co by to znamenalo pro českou ekonomiku? „Pro ČR to znamená zejména to, že se zvyšuje pravděpodobnost dalšího uvolnění měnových podmínek ze strany České národní banky. Evropská centrální banka totiž bude na nastalý deflační vývoj reagovat velice pravděpodobně na svém březnovém měnověpolitickém zasedání uvolněním měnových podmínek. což by znamenalo zesílení tlaku na oslabování eura,“ míní hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „ČNB tedy bude muset intenzivněji bránit svůj intervenční závazek, vinou čehož bude muset pravděpodobně – alespoň krátkodobě – navýšit objem své intervence, nebo se opět uchýlit k diskusi ohledně uvedení negativních úrokových sazeb,“ dodal Kovanda.

Během pondělí z české ekonomiky nepřišla žádná data. Dnes se dočkáme únorového indexu PMI výrobního sektoru, kde očekávání pracují s propadem z předchozích 56,9 bodů na 55,5. Rozmezím pro eurokorunu by se mělo pohybovat od 27,035 až po 27,07 EURCZK. Dolarkoruna by se pak měla držet od 24,80 až po 24,96 USDCZK.

Dnes se v rámci zahraničního dění rovněž dočkáme průmyslového indexu PMI, a to jak v případě Německa, kde se čeká 50,2 bodů, tak i v eurozóně, v jejímž rámci by měl přijít výsledek o velikosti 51 bodů. Smršť průmyslových dat se týká i Spojených států, kde se v případě indexu PMI čeká 51,2 bodů. Index ISM by pak měl mírně vzrůst na 48,5 bodů, což je ale stále pod hranicí 50 bodů, která odděluje pozitivní výhled od negativního, kde se právě nacházíme.

Rozmezí pro eurodolar by se mělo nacházet od 1,079 až po 1,096 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter