RoklenFX: Klíčový týden je tu. Jak ECB rozbouří eurové vody?

Nový týden zahajuje koruna na páru s eurem na dlouhodobě stabilní úrovni 27,02 EURCZK. V případě dolarkoruny se pár drží svých pátečních hodnot na 27,50 USDCZK.

Pro českou měnu bylo z dění minulého týdne klíčové zveřejnění revize ekonomického růstu za třetí kvartál. Český statistický úřad ukázal, že ekonomika rostla mezikvartálně o 0,5%, což v meziročním srovnání odpovídá růstu o velikosti 4,5 %. Původní odhady počítaly s meziročním růstem na 4,3 %.

Zpřesněný dohad uvedl, že vedle stabilního růstu spotřeby domácností a investic byl vývoj významně podpořen i výdaji vládních institucí a zahraniční poptávkou. Nejvíc k boomu HDP již tradičně přispěl zpracovatelský průmysl (meziročně +7,9 %), na solidním výsledku se „podepsalo“ i stavebnictví (+5,5 % r/r), které profitovalo především díky zvýšeným výdajům vládních institucí. Silné tempo růstu vykázala i většina odvětví služeb.

Rozmezí pro eurokorunu by se mělo dnes držet stabilní úrovně na 27,02 až 27,03 EURCZK. Dolarkoruna pak 25,47 až 25,60 USDCZK.

Eurodolar startuje týden z páteční úrovně na 1,0580 EURUSD. Devizová dvojice si během minulého týdne prošla poměrně volatilním vývojem, které hrál ve prospěch dolaru.

Americká měna byla podpořena především relativně pozitivními daty, která postupně z americké ekonomiky přicházela. Klíčovým ukazatelem revize prvotního odhadu tempa růstu americké ekonomiky za třetí kvartál. Revize dopadla dle očekávání trhu, růst produktu byl v posledním čtvrtletí navýšen z původních 1,5 % na 2,1 %. Ve druhé čtvrtině roku pak ekonomika Spojených států rostla o silných 3,9 % v přepočtu na celý rok.

Americké ministerstvo obchodu dále oznámilo, že zakázky na kapitálové zboží bez zahrnutí vojenské techniky a letadel se v říjnu zvýšily o 1,3 %. Jejich růst tak zrychlil z 0,4 % v předchozím měsíci. Tyto zakázky jsou důležitým indikátorem investičních plánů amerických podniků.

Tato data ukázala na dobrou „nastartovanost“ americké ekonomiky, která by mohla podpořit očekávání ohledně navýšení amerických úrokových sazeb v polovině prosince.

Euro se celý týden naopak potýkalo s problémy. V jeho neprospěch hraje především blížící se zasedání Evropské centrální banky, které proběhne již tento čtvrtek. Očekává se, že by vedení banky mohlo přistoupit k dalšímu uvolnění své měnové politiky, a to buďto snížením depozitních sazeb více do záporu či navýšením objemu i délky prováděného programu kvantitativního uvolňování.

Faktem je, že vzhledem k vysoce nastaveným očekávání je možné, že ve výsledku bude investiční publikum zklamáno. Pokud by změna politiky byla mnohem mírnější, než jsou nastaveny predikce, euro by mohlo část svých předchozích ztrát rychle umazat.

Z dnešních dat je možné zmínit Německo, kde bude reportován předběžný odhad indexu spotřebitelských cen za listopad. Meziměsíčně je očekáván růst o velikosti 0,1 %, meziročně pak o 0,4 %. Zveřejněn bude u harmonizovaný index spotřebitelských cen, kde se čeká za listopad růst 0,1 %, meziročně pak 0,3 %.

Ve Spojených státech pak bude uveden chicagský index nákupních manažerů PMI, kde se za listopad čeká pokles z přechozích 56,2 bodů na 54. Dále se můžeme těšit i na rozjednané prodeje domů, kde se meziměsíčně čeká 1% růst, meziročně pak 4,5 %.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,0575 až 1,0595 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter