Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

RoklenFx: Klid na koruně, bouře na dolaru?

Máme tu čtvrtek, který česká koruna zahájila na páru s eurem na úrovni 27,09 EURCZK. Po včerejším dni, jenž se nesl ve znamení posilování z hodnoty 27,14 koruny za euro až na 27,09, se česká měna drží této hranice i během dnešního rána.

Po včerejších datech, která ukázala nižší než očekávaný deficit běžného učtu platební bilance, bude dnešek na data opět chudý. Událostí dne bude zasedání bankovní rady ČNB, které však proběhne bez měnověpolitického rozhodnutí. Na Žofínské fóru pak promluví guvernér banky Miroslav Singer.

Během dnešní obchodní seance by se eurodolar mohl pohybovat v rozmezí 27,08 – 27,10 EURCZK. Na páru s dolarem by mělo být aktuální rozhraní 26,35 – 23,65 USDCZK.

Americký dolar během včerejška v důsledku špatných dat dále oslaboval. Ze včerejší ranní úrovně na 1,140 EURUSD se posunul do rozmezí 1,143-1,144 dolaru za euro. Dnešní den zahajuje opět lehce slabší, a to z úrovně 1,149 EURUSD.

Oči investorů by se dnes měly upínat především na chystané zveřejnění amerického indexu spotřebitelských cen CPI. Očekává se, že jeho tempo poklesu se za září prohloubilo na 0,2 % oproti předchozím -0,1 %. Meziročně je pak čekán pokles o 0,2 % oproti předešlému růstu o velikosti 0,2 %. Jádrový index spotřebitelských cen, do kterého nejsou započítány potraviny a energie, by se pak měl meziročně držet na stabilní úrovni 1,8 %.

Po zveřejnění včerejších horších výsledků indexu cen výrobců, který rovněž reflektuje úroveň tempa růst, resp. poklesu, americké cenové hladiny, dolar znatelně oslabil. Pokud i dnes budou výsledky CPI horší než konsensus, dá se čekat další propad americké měny.

Proto by se dnešní rozmezí na páru s eurem, mělo pohybovat od 1,145 až 1,152 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter