RoklenFx: Korekce dolaru čekala na ujištění Fedu

Klíčové body

  • Příznivý výsledek měření inflace v USA vedl k oslabení dolaru.
  • K oslabení dolaru přispěla i situace okolo amerických midterm voleb.
  • Minulý týden byl z pohledu dolaru nejhorší za poslední dva roky.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar po propadu na nejnižší hodnoty za několik měsíců mírně posiloval proti koruně, euru i libře. Na trhu došlo k uklidnění obav z toho, že by Fed v reakci na poslední americká inflační data doručil ještě nižší než očekávané zvyšování sazeb v následujících měsících. Data o inflaci ukázala výrazně nižší hodnoty ve srovnání s očekáváním trhu. Jedna vlaštovka ale jaro nedělá. Nelze předpokládat, že by Fed výrazně změnil vytyčené směřování měnové politiky na základě jednoho dobrého výsledku v rámci pravidelného statistického měření. Přesto v minulém týdnu došlo k oslabení dolarového indexu o zhruba 4 %, což byl pro dolar nejhorší týden nejméně za poslední dva roky.

Nižší než očekáváná inflace přišla v době amerických midterm voleb. Predikované vítězství opozice v dolní sněmovně, která má silnou kontrolu nad federálními financemi, bylo dalším důvodem pro oslabení dolaru. Logika byla taková, že opozice bude tlačit na konsolidaci veřejných financí v USA a omezení fiskální expanze. To by stejně jako nižší hodnoty inflace mohlo vést k tomu, že by Fed zvyšoval sazby pomaleji, než bylo dosud trendem. Došlo by ke zpomalení růstu úrokového diferenciálu mezi dolarem a dalšími světovými měnami, a tím ceteris paribus k oslabení fundamentu pro další posilování.

Měnový trh je ale velmi likvidní, takže tato očekávání a spekulace jsou tzv. zaceněna v samotném kurzu. Zvýšení sazeb, které ještě neproběhlo, a související rozšíření úrokového diferenciálu i tak výrazně ovlivňuje kurz dolaru a dalších měn v současnosti. K začátku oslabování americké měny tak v zásadě stačilo zveřejnění jedněch dat a spekulace na vítězství opozice ve volbách do dolní komory Kongresu. K oslabení dolaru proti euru a dalším měnám samozřejmě přispělo i zlepšení situace v Evropě a uklidnění cen plynu. Pomáhají i drobnosti jako například počasí, kdy relativně teplá zima v Evropě snižuje spotřebované objemy plynu a dalších problematických komodit. Zlepšení nálady na trzích přispělo i k posílení koruny proti euru, která se tak podívala pod hranici 24,30 za euro.

K uklidnění současné situace přispělo hned několik zástupců Fedu, kteří zdůraznili, že ke změně směřování americké měnové politiky by bylo potřeba mnohem víc příznivých výsledků v řadě. Dolar proto část svých ztrát z minulého týdne odmazal. Christopher Waller u Fedu ale jedním dechem dodal, že v rámci centrální banky zřejmě začnou debaty o zpomalení tempa zvyšování sazeb, kdy by například na příštím měnověpolitickém zasedání došlo k rozhodnutí navýšit sazby o 50 bazických bodů místo očekávaných 75. To je ale samozřejmě závislé na dalším vývoji cen a dalších klíčových ukazatelů v americké ekonomice.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0407 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0220 do 1,0496 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,23 až 24,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,30 do 23,80 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter