RoklenFx: Koruna atakuje 24,00 za dolar

Česká koruna proráží k euru hranici 27,30 EURCZK a dostává se do úrovně maxim z letošního roku. Koruna již ke konci včerejšího obchodování dokázala tuto hranici odporu prolomit a z kraje dnešního obchodování tento zisk drží. Posiluje tak o 0,7 % od týdenního minima a můžeme spekulovat, zda prohlášení guvernéra ČNB Singera o neotestování hranice zakotvení trhem dalo tomuto vývoji zelenou. Pohyby na křivkách výnosů a poslední optimistická prohlášení představitelů ČNB o stavu ekonomiky hrají svou roli také.

Koruna se tak nyní bude soustředit na úroveň 27,138, což je maximum z letošního roku zaznamenané v březnu. Vzhledem k odhodlání ČNB hranici 27 korun za euro bránit, prostor pro výraznější posílení není a nákup eura na současných úrovních může být dobrou příležitostí v krátkodobém horizontu. Zda se trh nadechne konečně k otestování 27,00, bude zajímavé sledovat, tak jako vlnu zpráv z ČNB , která by tento pohyb komentovala.

Koruna na dolaru ráno nepatrně posiluje na 24,067 USDCZK a blíží se k otestování hranice 24,00, která je maximem z května a února. Zda se tento atak podaří, bude záležet na vývoji na hlavním páru EURUSD, kde je situace stále patová. Dnešní zasedání ČNB nemá měnové otázky na pořadu, ale vystoupení člena bankovní rady Rusnoka v odpoledních hodinách a večerní vystoupení viceguvernéra Tomšíka může přinést další komentář k exitu zakotvení.

EURUSD se nepodařilo udržet zisky výše nad hranicí 1,13 a včerejší maxima z 1,1373 neudrželo. Při ranním obchodování ztrácí 0,12 % a obchoduje se na 1,1312. Další silný kalibr v podobě zprávy Světové banky, která po Mezinárodním měnovém fondu varuje Fed před dopady letošního zvýšení sazeb, staví guvernérku Yellen do složité situace. Z jejího posledního vystoupení bylo cítit odhodlání sazby zvednout, ale poznámka prezidenta Obamy spolu s těmito dvěma institucemi může nad jejím rozhodnutím viset. Sada makro čísel ze zámoří odpoledne přidá další kousek do lepší viditelnosti stavu americké ekonomiky v podobě maloobchodních tržeb, a ten bude pro dolar důležitý. Řecko nadále funguje jako žolík pro trh a jakákoliv zpráva bude sledována, i když trh se již zdá být tímto příběhem unaven.

MMF vzkázal Fedu: Na vyšší sazby letos zapomeňte

Newsletter