RoklenFX: Koruna čeká na data, dolar maže ztráty

Pátek zahajuje koruna na 27,08 EURCZK, kde se vesměs drží od včerejšího večera. Dnešní den je pro českou měnu poměrně důležitý. V devět hodin bude zveřejněn index cen výrobců PPI za září. Očekávání jsou nastavena na meziměsíční pokles o 0,3 %, meziročně pak o 3,8 %. Dále pak bude vyhlášen i výsledek meziroční změny indexu dovozních a vývozních cen.

Pokud budou zveřejněné výsledky horší než očekávání, dá se čekat oslabení domácí měny. Při lepších číslech tomu bude právě naopak. Koruna by si tedy dnes mohla projít poměrně volatilní seancí, obzvláště v dopoledních hodinách. Očekávané rozmezí pohybu eurokoruny by se mohlo nacházet na 27,08 – 27,105 EURCZK. V případě USDCZK pak na 23,7 – 27,95 USDCZK.

Dolar dnes zahajuje na 1,138 -1,139 EURUSD. K jeho posílení přispěla včerejší lepší než očekávaná data. Stejně tak hrál dolaru do karet komentář člena vedení ECB Nowotného. Ten jasně uvedl, že je potřeba vynaložit větší úsílí na podporu růstu cen v eurozóně, a to za použití strukturálních reforem, tak i opatření stimulace poptávky.

 Americkou měnu dnes čeká výsledek průmyslové produkce za září. Konsensus je nastaven na meziměsíční pokles o 0,3 %. Později pak bude zveřejněn michiganský index spotřebitelské důvěry za říjen, u kterého se čeká výsledek na 89 bodech při předchozích 87,2 bodech.

Lepší než očekávané výsledky by mohly dolar podpořit, jelikož by svědčily o lepší situaci největší ekonomiky světa. To by mohlo tedy vstoupit i do rozhodování ohledně zvýšení amerických sazeb. Faktem ale je, že investiční publikum očekává, že úrokový hike v říjnu s vysokou pravděpodobností neproběhne, čemuž nasvědčuje i dlouhodobý vývoj dolaru. Proto je možné, že tento pro dolar negativní sentiment se udrží i nadále. Rozmezí eurodolaru by pro dnešní den mělo být 1,136 -1,14 dolaru za euro.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter