Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

RoklenFX: Koruna čeká. Potvrdí česká ekonomika solidní růst?

Pátek začíná eurokoruna po včerejším mírném oslabení z úrovně 27,03 EURCZK. Na páru s dolarem pak na 25,05 USDCZK.

Včerejší den se obešel bez dat, ovšem dnes zveřejní Český statistický úřad první předběžný odhad hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí.

Podle analytiků ekonomika ve třetím kvartále pokračovala v silném meziročním růstu o zhruba 4,2 %. Ve srovnání s třetím čtvrtletím ovšem ekonomové nevylučují mírný pokles kvůli nižší tvorbě zásob. Ve druhém čtvrtletí se meziročně hrubý domácí produkt zvýšil o 4,6 % a proti prvnímu čtvrtletí o 1,1 %. Meziroční růst české ekonomiky byl nejvyšší od konce roku 2007.

Dále bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání České národní banky a běžný účet za září, kde se čeká deficit o velikosti 17 miliard korun.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat od 27,015 až 27,030 EURCZK. Pro dolarkorunu pak od 25,065 až 25,115 USDCZK.

Ve čtvrtek  promluvil v Evropském parlamentu šéf ECB Mario Draghi. Ve svém proslovu prohlásil, že rizika pro vývoj evropské ekonomiky směrem dolů jsou jasně patrná a že i přesto, že je v eurozóně pozorována postupná ekonomická obnova, dynamika růstu inflace je stále oslabená.

Tento fakt tak z dnešní perspektivy naznačuje, že „normalizace“ růstu inflace by mohla zabrat o něco déle, než vedení banky původně očekávalo. Na základě toho Draghi zopakoval, že bude-li finanční stabilita ohrožena, banka se nebude zdráhat použít cokoliv, co by ji opět obnovilo.

Evropská měna na tato slova zareagovala okamžitým oslabením pod hranici 1,070 EURUSD. Dozvuk „holubičího“ projevu však nevydržel a euro se opět vyšplhalo až na 1,080 dolaru za euro. Dnešní den startuje na úrovni 1,077 EURUSD. 

V eurozóně dnes už bylo zveřejněno předběžné HDP Německa za třetí kvartál, které skončilo mírným mezičtvrtletním růstem o 0,3 % z předchozích 0,4 %.V meziročním srovnání se produkt největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,8 % po tempu 1,6 % ve druhém čtvrtletí. 

Německá ekonomika vychládá. Francie odvrátila stagnaci

Později bude zveřejněno i HDP celé eurozóny, kde se čeká růst o 0,4 %, meziročně +1,7 %. Ve Spojených státech budou reportovány maloobchodní tržby za říjen, u kterých se očekává růst 0,2 %, vyjma automobilů pak o 0,4 %.

Rozmezí pro eurodolar by se mohlo pohybovat od 1,075 až 1,080 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter