RoklenFx: Koruna i dolar slabší. Čeká se sada čísel

Středeční den zahajuje koruna na úrovni 27,14 EURCZK. Po včerejším mírném oslabení z 27,09 až na 27,13 koruny za euro si česká měna tuto úroveň, i po několika výraznějších nočních výkyvech, drží i nadále.

Během včerejšího dne se neobjevily žádné signifikantní fundamenty, které by jakkoliv výrazně ovlivnily vývoj koruny. Ve Vídni vystoupil viceguverner ČNB Mojmír Hampl, který opět upozornil, že investoři nemají sázet na dřívější zrušení intervenčního režimu proti posilování koruny, dokud nebudou inflační tlaky dostatečně silné na to, aby nebylo potřeba během 2 až 3 čtvrtletí udržovat sazby na technické nule.

Dnes se můžeme těšit na první česká data tohoto týdne. V deset hodin bude zveřejněna hodnota běžného účtu platební bilance za září. Minulý výsledek se zastavil na deficitu o velikosti 21,53 miliardy korun, přičemž dnes jsou očekávání nastavena na -8,6 miliardy.

Horší data z českého průmyslového sektoru mohou naznačovat určitý pokles v oblasti exportu. Avšak vzhledem k tomu, že je Česká republika v rámci Evropy považována za tzv. „bezpečný přístav“, měl by být možný pokles exportu vyvážen přílivem zahraničního kapitálu.

Během dnešního dne by se česká koruna vůči euru mohla pohybovat v rozmezí 27,10 – 27,20 EURCZK. Na páru s dolarem pak 23,75 – 23,90 USDCZK.

Americký dolar během včerejšího dne taktéž lehce oslaboval. Z úrovně 1,137 EURUSD se dostal až na 1,14 dolaru za euro, kde se udržel i v dnešním ranním obchodování.

Středa bude pro americkou měnu poměrně bohatá na data. Ve 14:30 našeho času bude zveřejněna meziměsíční změna maloobchodních tržeb (i s automobily) za září. Minulý výsledek se zastavil na růstu o velikosti 0,2 %, přičemž aktuální očekávání jsou nastavena na témže čísle. S vyloučením aut se však čeká, že se tržby za září potýkaly s poklesem o 0,1 %, a to v důsledku propadu pohonných hmot. Dále pak bude zveřejněn index cen výrobců z hlediska konečné poptávky. V jeho případě se čeká meziměsíční pokles o 0,2 %.

Vzhledem k tomu, že se postupně vytrácí vidina brzkého navýšení amerických úrokových sazeb, má dolar tendenci, především vůči euru, oslabovat. Blíží se tedy pravděpodobně doba, kdy by eurodolar mohl otestovat psychologickou úroveň 1,146 EURUSD.

Během dnešního dne by se měnový pár mohl pohybovat v rozmezí 1,138 – 1,142 dolaru za euro.

RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter