RoklenFx: „Koruna je náchylná k oslabení“ kvůli Německu

Česká koruna při ranním pátečním otevření trhu mírně slábla a testovala týdenní minima na 27,14 EURCZK. Koruně se v posledním týdnu nedostalo příliš pozitivních zpráv jak z domácích dat, tak i od hlavního obchodního partnera Německa. Právě slabá data z Německa vedla analytiky společnosti Bloomberg k názoru, že to bude právě koruna z regionu CEE, která bude nejvíce náchylná na oslabení. Vzhledem k faktu úzkého obchodního vztahu mezi oběma zeměmi není náchylnost koruny na situaci v Německu nic nového, ale potvrzuje, že koruna s tímto vývojem oslabení německého růstu a odhodláním ČNB udržet kurz může vybudovat nový slabý trend.

Růst spotřebitelských cen v září mírně zrychlil

Na kurzu koruny toho příliš nemění ani čerstvé údaje o vývoji tuzemské inflace. Spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 0,4 procenta, což je o 0,1 procentního bodu nad srpnovým vývojem i očekáváním ekonomů. V meziměsíčním srovnání ceny o 0,2 procenta klesly. Koruna k euru aktuálně kolísá poblíž 27,12 EURCZK.

Fed těsně couvl od zvýšení sazeb kvůli světové ekonomice

Zápis z posledního jednání Fedu, včera zveřejněného, naznačuje obavu Fedu o růst mimo USA a hráči na trhu vzali zprávu jako potvrzení oddálení růstu sazeb v USA. Eurodolar nadále drží úzké rozpětí a obchoduje aktuálně na 1,1300 EURUSD, když dolar mírně oslabil. Právě oddálení zvýšení sazeb v USA a korekce na trhu komodit po dosažení několikaletých minim může dolar dále oslabovat.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter