RoklenFx: Koruna k dolaru je nejsilnější od začátku roku

Měnové trhy jsou v úvodu týdne zasaženy všeobecnou panikou na trzích, která sráží dolar. Ten proti euru ztrácí již procento a aktuální hodnotou přes 1,1490 EURUSD se blíží metě 1,15. Pomalu se tak rozplývá šance na to, že po devíti letech vzrostou sazby ve Spojených státech již po zářijovém zasedání Fedu.

Nárůst kurzu eurodolaru se projevuje také posilováním koruny vůči americké měně. Česká koruna sílí o 0,9 procenta na 23,50 USDCZK. Koruna se tak dostává na silné úrovně ze začátku letošního roku.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Vůči euru je na koruně opět relativní klid. Ačkoli došlo k mírnému rozšíření pásma obchodování od 27,00 k 27,07, koruna obchoduje poblíž 27,03 EURCZK. Na pozitivní zprávy z ekonomiky nemá koruna jak reagovat a na negativní je zatím imunní. Jediné, co by mohlo korunu posunout vzhůru, by byla revize HDP za 2. kvartál, která bude zveřejněna v pátek. Do té doby čekáme technické obchodování s nízkou volatilitou.

Kromě dneška bude tento týden relativně bohatý na data jak z eurozóny, tak z USA. Otázkou je, zda budou mít po globálních výprodejích akcií a komodit tu správnou váhu. Určitě se trh zaměří na data z USA v podobě revize HDP za 2. kvartál zveřejněné ve čtvrtek, neboť toto číslo dále posune pravděpodobnost utahování měnových kohoutů v USA. V centru pozornosti v úvodu týdne jasně stojí dění v Asii, která za poslední 2 týdny udávala tón dění na globálních trzích. Nadále tedy očekáváme volatilní obchodování.

Newsletter