RoklenFx: Koruna k dolaru posiluje na letošní maxima 23,90

Slova viceguvernéra ČNB Tomšíka, který připomněl pokračující odhodlání centrální banky bránit kurzový závazek k euru, trhu připomněla, kde se nachází, a zafungovala jako varovný signál. Koruna se ke konci dne obchoduje beze změny na 27,255 EURCZK, i když během dne viděla širší obchodní rozpětí 27,214 – 27,290. Pozitivem je tedy, že česká měna nabrala sílu po otestování svého denního minima 27,29, a moment solidního makro vývoje spolu s koncem období dividend na pražské burze působí pozitivně.

Proti dolaru se ale koruně daří a drží dnes letošní maximum z února na 23,90 USDCZK. Tento pohyb je řízen silným eurem proti dolaru. Následky včerejšího rozhodnutí Fedu a posléze řeči guvernérky Yellen dokázaly prolomit hranici 1,13 EURUSD a euro drží nákupní moment. První zastávka na cestě je hranice 1,14, která ale byla prolomena v odpoledních hodinách slabými údaji o inflaci ze zámoří, které podtrhují oddálení zvýšení sazeb v USA.

Fed zvedne sazby letos a dvakrát? Euro nad 1,1300

Dolar tak nadále ztrácí půdu pod nohama a zdá se, že pouze situace v Řecku brzdí výraznější pohyb. Dnešní zasedání ministrů financí eurozóny nepřinese zprávy o zlomu v jednání s Řeckem či o dohodě. Další v řadě je až nedělní setkání, ale zdá se, že tato hra bude Řeckem hrána až do konce, tj. nejméně do začátku července. Jakýkoliv náznak o dohodě by znamenal dostatečný náboj pro otestování nových eurových maxim od března. První technická hranice bude květnové maximum 1,1451 EURUSD, které trh bude sledovat.

Šéfka MMF k Řecku: Pokud nesplatí v červnu, bude bankrot

Merkelová to nevzdává: Prostor pro dohodu stále je

Newsletter