RoklenFx: Koruna k euru pod 27,20, nejsilnější za týden

Česká koruna dnes ráno skokově posílila o 0,2 % k týdenním maximům pod 27,20 EURCZK. Záznam z červnového jednání centrální banky, kde se potvrdily dřívější zprávy o shodě mezi centrálními bankéři o nízkém riziku posunutí zakotvení koruny byly tím, co korunu posunulo. Koruna tak pohodlně zpovzdálí sleduje dění před víkendovou situací v Řecku, která ji nechává klidnou. Riziko menší kolísavosti i na koruně při úterním otevření samozřejmě existuje a výsledky nedělního referenda v Řecku budou nepatrně ovlivňovat i domácí měnu. Přesto se bude jednat o nepatrný pohyb v porovnání s jinými rizikovými aktivy.

Tsipras chce dohodu do 48 hodin od referenda – ONLINE

Vývoj eura proti dolaru je mírně pozitivní a euro posiluje 0,2 % na 1,1111 EURUSD. Zavírání pozic na trhu a minimalizace rizika před pondělním otevřením po řeckém referendu bude hlavní téma dnešního dne. Svátek v USA také ponechá aktivitu na menších obrátkách. Spekulace na vývoj po víkendu je nyní bezpředmětná, protože může nabrat jakýkoliv směr. Kladný výsledek referenda bude samozřejmě silně pozitivní pro riziková aktiva a prvotní reakce v pondělí ráno by byla silná. To vše z předpokladu nutných kroků tamní vlády tj. rezignace a sázky na lepší komunikaci s EU. Zisky eura budou zřejmě omezené a jakýkoliv ranní pohyb by byl v průběhu týdne odvrácen, protože by trh začal znovu hrát na myšlenku zvýšení sazeb v USA po vyřešení krize v EU.

Negativní výsledek referenda by samozřejmě vytvořil tlak na euro a hranice 1,10 EURUSD by byla opět testována. Následné kroky z Řecka, kdy se dnes ozývají hlasy o dohodě v úterý i bez kladného výsledku voleb, může jakýkoliv pondělní moment otočit. Pro podporu eura i v tomto negativním scénáři voleb bude také hrát fakt, že averze k riziku bude tlačit peníze do německých bundů a tím tlačit k nákupu eur z mimoevropských peněz. Výsledkem tak bude opět pat na EURUSD, kterého jsme svědky již od května, a jakýkoliv pohyb oběma směry od 1,105 – 1,120 se prozatím vyčerpal. Svou roli bude hrát i skrytá resp. otevřená měnová válka po nedávných komentářích Merkelové a Obamy.

Newsletter