Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

RoklenFX: Koruna mírně silnější, euro chytilo druhý dech

Další den na devizových trzích je za námi. Co se týče dění na české koruně, bylo úterý poměrně nudné. Eurokoruna se i nadále drží na úrovni 27,02 EURCZK. V případě dolaru si pak připsala bezmála půlprocentní posílení až na 24,82 USDCZK.

Co se týče dění v české ekonomice, během úterý byla reportována nezaměstnanost, která v listopadu zůstala na 5,9 %, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale proti konci října mírně přibylo, a to o 932 na 431 364 lidí, oznámil Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezonních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 procenta.

V listopadu podle zprávy typicky skončily sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, těžbě či turismu, což je pro toto roční období charakteristické. Navíc s příchodem zimy klesá zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce. „Přesto jsme ale zaznamenali méně uchazečů, kteří se hlásili do evidence, než ve stejném období v předchozích letech,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Ekonomika je podle ní v dobré kondici.

Později pak byly zveřejněny informace o říjnových intervencích České národní banky. Ukázalo se, že během minulého měsíce banka nikterak nezasahovala, aby ubránila stanovenou hranici na 27 korunách za euro.

Souběžně s tím byly reportovány i devizové rezervy bank, které ke konci listopadu stouply oproti říjnu o 1,74 miliardy eur na 58,752 miliardy eur. V korunovém vyjádření stouply téměř o 43,6 miliardy na 1,588 bilionu korun. V dolarech se objem rezerv snížil o 632 milionů a činí 62,168 miliardy dolarů. Meziročně se devizové rezervy zvýšily v eurech o 14,9 miliardy, v korunách o 376,2 miliardy a v dolarech o 7,5 miliardy.

Eurodolar během dnešního dne dostal ne pro euro silnější úroveň 1,087 EURUSD. Toto zpevnění bylo způsobeno dalším propadem ropy.  Sestup černé komodity vyvolal výrazný pokles na akciových trzích, což posílilo kurzy bezpečných měn, jako je japonský jen, ale také euro.

V rámci eurozóny byla zveřejněn mezičtvrtletní růst evropské ekonomiky ve třetím kvartálu zpomalil na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předchozích třech měsících. Oznámil to dnes statistický úřady Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z poloviny listopadu. V celé Evropské unii hospodářský růst zvolnil na 0,4 procenta z 0,5 procenta ve druhém čtvrtletí.

Hlavním motorem hospodářského růstu v eurozóně byly stoupající zásoby podniků a spotřebitelské výdaje. Zahraniční obchod měl na ekonomiku naopak negativní dopad, napsala agentura Reuters.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter