RoklenFx: Koruna na 27,10 za euro, dolar „čeká“ na důležitá data

Česká koruna zahajuje týden lehkým oslabením. Na páru s eurem odepisuje 0,13 %, což odpovídá 27,10 koruny za euro. Minulý týden si česká měna i přes horší než očekávaná data z maloobchodu a průmyslu a naopak lepší výsledek z trhu práce udržela stabilní hodnoty v rozmezí 27,10-11 EURCZK.

Dnešní den nás nečekají z české ekonomiky žádá data. Za zmínku stojí vyjádření viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Ten potvrdil, že centrální banka udrží kurzový závazek 27 korun za euro minimálně do druhé poloviny roku 2016.

Během týdne se pak můžeme těšit na středu, kdy bude zveřejněn běžný účet platební bilance za srpen. Nejdůležitější ale bude pátek, kdy bude reportován index cen výrobců PPI za září. Meziměsíčně se očekává pokles o 0,3 % z předchozích -0,8 %, meziročně je pak predikován pokles o 3,8 % při minulých -3,7 %. Taktéž bude zveřejněn index dovozních a vývozních cen. V prvním případě se minulé číslo zastavilo na -1,2 %, ve druhém pak na -1,7 %.

Americký dolar minulý týden oslabil. Euro vůči americké měně posilovalo o zhruba 0,8 %. Vinu za oslabení dolaru nesly čtvrteční Fed Minutes, které ukázaly, že vedení centrální banky jen těsně neschválilo zvýšené sazeb, a to především kvůli obavám ze zpomalení globální ekonomiky.

Nový týden zahajuje dolar mírným poklesem. Na páru s eurem odepisuje 0,1 %, což odpovídá 1,137 EURUSD. Výhledově je potřeba se soustředit především na středu, kdy budou zveřejněny maloobchodní prodeje za září, na čtvrteční výsledek indexu spotřebitelských cen. V pátek pak čekejte zářijový výsledek z oblasti americké průmyslové produkce.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter