RoklenFx: Koruna naplňuje závazek 27,00. S čím přijde ECB?

Včerejší obchodování na koruně bylo klidné a drželo se kolem úrovně 27,025. Trh ignoroval prohlášení viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka, který připustil možnost prodloužení horizontu uvolněné měnové politiky, a vyhlížel dnešní ranní data z maloobchodu za červenec. Maloobchodní tržby dál solidně rostou, ačkoli mírněji oproti červnu, přičemž zlepšení zaznamenaly všechny hlavní skupiny sortimentu. Údaj potvrzuje dobrou kondici české ekonomiky, která by za běžných okolností pravděpodobně podpořila korunu. Ta ale vlivem intervenčního režimu ČNB setrvává poblíž kurzového závazku, aktuálně na 27,02 EURCZK.

Nákupní apetit Čechům zůstal, maloobchod sílí

Dolar včera i přes horší makro data posiloval a v tuto chvíli se pohybuje kolem úrovně 1,123 EURUSD. Tón obchodování udává v tuto chvíli rozdílnost monetárních politik evropské a americké centrální banky. Setkání měnového výboru ECB je hlavní událostí dnešního dne.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Očekává se, že se celé zasedání ECB ponese v holubičím duchu, banka ponechá současnou úroveň sazeb a bude pokračovat v mohutné měnové expanzi. Jelikož v Americe se blíží první utažení měnové politiky (růst sazeb) po devíti letech, je to příznivá situace pro dolar a čekáme jeho další zisky.

Na makrodata bude dnešek poměrně bohatý, nicméně, myslíme si, že ta budou upozaděna dnešním zasedáním ECB a čekáním na zítřejší statistiku z amerického trhu práce v podobě nově vytvořených míst mimo zemědělství.

Newsletter