RoklenFx: Koruna nečekaně posiluje pod 27,25 k euru

Česká koruna si ze středečního obchodování odnáší zisky vůči euru i americkému dolaru. Ke společné evropské měně nahlédla až k úrovni 27,23 EURCZK a pozice pod 27,30 hájí v závěru dne, což jí přináší půlprocentní zisk. K americkému dolaru se pak koruna těsně přiblížila hranici 24,00 USDCZK a v závěru dne posiluje o 0,7 % k 24,10. Ve středoevropském regionu si ještě lépe vedl polský zlotý se ziskem procenta k úrovni 4,14 EURPLN. Drobného posílení se dočkal také maďarský forint. Tamní centrální banka se vyslovila ve prospěch dalšího uvolňování měnových podmínek.

Posilování koruny můžeme připsat doznívajícímu překvapení ze vzestupu tuzemské inflace v květnu. Spotřebitelské ceny rostly nejsilněji od počátku roku, jak bylo zveřejněno v pondělí, a tempem vzestupu předčily odhady ČNB.

V parlamentu dnes hovořil viceguvernér centrální banky Mojmír Hampl. Potvrdil, že ČNB bude hájit režim kurzového závazku na české koruně k euru nejméně do poloviny roku 2016. Za klíčovou přitom označil transparentnost odchodu z intervenčního režimu, jako riziko pak vnímá jen pozvolný, pomalý vzestup mezd. Květnová inflace nicméně ČNB svým tempem překvapila, stejně jako celkový výkon ekonomiky v prvním čtvrtletí roku a vývoj mezd.

Čtvrtek nepřinese zásadní tuzemská ani regionální makrodata, ekonomickou událostí dne se tak stanou americké maloobchodní tržby ve Spojených státech. Z nich se bude usuzovat na rétoriku Fedu po měnovém jednání v příštím týdnu.

Společná evropská měna euro si dnes zkoušela brát zpět zisky, které z části odevzdala v úvodu týdne. To se euru dařilo až do blízkosti 1,1390 EURUSD, další průběh obchodování ale přinesl korekci k úrovni 1,1300, kolem které se hlavní měnový pár pohybuje v závěru dne.

Obratem prošly zprávy, týkající se dohod mezi Řeckem a jeho věřiteli. Nadějné informace na úrovni zdrojů o rýsující se dohodě zchladilo prohlášení Evropské komise, že ta ani s posledním řeckým návrhem není spokojena. To bylo impulsem pro ústup eura. 

Newsletter