RoklenFx: Koruna nejslabší od počátku roku. Dolar oslabil

Čtvrtek startuje česká koruna po svém výraznějším oslabení na 27,08 EURCZK. U dolarkoruny se aktuálně nacházíme na 23,99 USDCZK.

Za slabší korunou stojí nervozita na trhu ohledně blížícího se referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Dnes se dočkáme od Českého statistického úřadu dat týkající se cen průmyslových výrobců, u nichž predikce počítá s meziročním propadem o 4,9 %. Koruna by nicméně tímto fundamentem ovlivněna být neměla a její vývoj bude i nadále spíše určován nervozitou spojenou s případným brexitem.

V návaznosti na to by se koruna vůči společné evropské měně mohla pohybovat na úrovni 27,05 až 27,10 EURCZK. Na páru s dolarem pak počítáme s rozmezím od 23,90 do 24,07 USDCZK.

Včerejší večer potvrdil to, co bylo všeobecně očekáváno, tedy že americká centrální banka své úrokové sazby nezvýší. Dolar však přesto výrazněji oslabil v návaznosti na zhoršení vyhlídek pro americkou ekonomiku. Eurodolar se tak dnes ráno obchoduje na úrovni 1,129 EURUSD.

Rozhodnutí ponechat sazby beze změny bylo široce očekáváno po posledních datech z amerického trhu práce, který vykázal nejslabší tvorbu nových pracovních míst za poslední šest let. Americká centrální banka také srazila výhled růstu americké ekonomiky a to na 2 % z 2,2 % předpovídaných v březnu pro letošek. Pro rok 2017 pak snížila výhled růstu americké ekonomiky na 2,0 z 2,1 %. Ekonomická aktivita však i nadále dle Fedu oživuje. Yellenová a spol. si nicméně ponechávají prostor k červencovému navýšení úrokových sazeb. Stále se totiž počítá s tím, že letos dojde k navýšení celkem dvakrát, i když se zvýšil počet centrálních bankéřů, kteří by raději sazby navýšili pouze jednou.

Z hlediska dalších dat jsme se včera z USA dočkali průmyslové výroby, jež klesla meziměsíčně o 0,4 %, a indexu cen výrobců, který dle očekávání rovněž poklesl o 0,1 %.

Dnes nás bude zajímat především inflace, u které se dat dočkáme jak z eurozóny, tak ze zámoří. V případě Evropské měnové unie se počítá s meziročním poklesem cenové hladiny o 0,1 %, meziměsíčně pak s růstem o 0,3 %. Ve Spojených státech se čeká meziroční růst indexu spotřebitelských cen o 1,1 %, meziměsíčně pak o 0,3 %. V jádrovém vyjádření by měla meziroční inflace dosáhnout 0,8 % pro eurozónu a 2,2 % pro USA. Z dalších dat nás pak budou z USA zajímat nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, u kterých se čeká číslo 270 tisíc.

Eurodolar by se dnes měl držet v pásmu 1,122 až 1,133 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter