RoklenFx: Koruna opět pod tlakem, dolar čeká na data

Čtvrtek se na domácím devizovém trhu nesl ve znamení opětovného oslabování české koruny. Na páru s eurem jsme se chvílemi dostali až k hranici 27,07 EURCZK, přičemž aktuálně se eurokoruna obchoduje na 27,061 koruny za euro. V případě dolaru jsme si sáhli na hodnoty nad 24,60 USDCZK, odkud však americká měna spadla na aktuálních 24,53 koruny za dolar.

Eurodolar se dnes pohyboval jako na houpačce. Nejprve americká měna posílila až k 1,099 EURUSD, poté však svou sílu ztratila, až se devizová dvojice dostala zpět na 1,102 dolaru za euro.

Co se týče dat, v eurozóně byla reportována lednová inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Meziměsíčně jsme byli svědky poklesu o -1,4 %, meziročně pak zůstala v souladu s očekávání na +0,3 %. Stejný scénář se opakoval i v jádrovém vyjádření ukazatele, kde se čísla zastavila na 1 %.

Ve Spojených státech byly zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, jež skončily v lednu růstem +4,9 % při očekávání na 2,9 %. Vyjma dopravních prostředků byl růst rovněž lepší, což odpovídá +1,8 %. Následoval Index cen domů FHFA za prosinec, který ukázal meziměsíční nárůst o 0,4 %.

Pro dolar bude klíčový zítřejší den, kdy bude uveden odhad amerického HDP za čtvrtý kvartál 2015. Predikce pracuje s růstem o velikosti 0,8 %. Dále budou reportovány lednové příjmy a výdaje a spotřebitelská důvěra měřena indexem Michiganské univerzity.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter