RoklenFx: Koruna padá. Dolar prolomil 1,130 za euro

Úterý, jak se zdá, již o něco více pocítilo váhu blížícího se hlasování o brexitu. V návaznosti na to koruna na páru s eurem oslabila nad 27,07 EURCZK. Dolarkoruna se obchoduje na 24,03 USDCZK. Eurodolar pak pod vahou padající evropské měnu prolomil 1,130 EURUSD. Aktuálně se dvojice obchoduje na 1,126 dolaru za euro.

Vyjma nervozity mezi hlavní fundamenty patřil německý ZEW index. V rámci ekonomického sentimentu června skončil indikátor na 19,2 bodech při očekávání na 4,8. Z hlediska hodnocení aktuální situace byl rovněž vykázán lepší výsledek, a to na 54,5 bodů.  Ten samý ukazatel pro eurozónu pak skončil na 20,2 bodech.

Ze Spojených států je možné zmínit vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové před bankovním výborem Senátu. Bankéřka opět potvrdila, že americká ekonomika vykazuje jasné náznaky obnovy. Sledované ekonomické indikátory dle jejích slov dokonce poukazují na výrazně silnější růst HDP během 2. čtvrtletí.

Co se týče nedávného zpomalení tvorby nových pracovních míst, Yellenová míní, že je pouze přechodné. Ovšem i tak je potřeba ze strany centrální banky zvolit opatrný přístup, především v případě navyšování úrokových sazeb. Fed si musí být naprosto jist, že domácí ekonomika opravdu roste dostatečně silným tempem, než přistoupí k dalšímu kolu úrokové normalizace.

Řeč poté přišla i na otázku globálních rizik. I ta hrála v úrokovém rozhodování svou roli. Jednalo se především o zpomalení čínské ekonomiky, nízké ceny ropy a v neposlední řadě o hrozbu odchodu Spojeného království z EU. Již zmiňovaný brexit by podle šéfky banky mohl mít ve výsledku významný dopad na ekonomiku.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter