RoklenFx: Koruna po ČNB na 27,027 za euro

Koruna končí čtvrtek na hranici 27,027 EURCZK. Na páru s dolarem se nacházíme na 23,69 USDCZK. V případě eurodolaru prokázala americká měna větší sílu, aby tak devizovou dvojici dostala na 1,140 EURUSD.

Hlavní událostí dnešního dne bylo zasedání České národní banky. Ta podle očekávání ponechala svou hlavní úrokovou na 0,05 % a opět sdělila, že pravděpodobné ukončení intervenčního režimu i nadále vidí v polovině roku 2017. Stále platí i to, že je banka připravena, pokud by mělo dojít k systematickému poklesu inflačních očekávání projevujícímu se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd, posunout hladinu kurzového závazku na slabší úroveň.

Co se však změnilo, byla prognóza vývoje české ekonomiky. ČNB zhoršila letošní odhad růstu na 2,3 % z předchozích 2,7 %. Z hlediska tempa inflace se v nejbližší době očekává její setrvání poblíž nuly, a to především vinou trvajících protiinflačních nákladových vlivů. Ve druhém čtvrtletí 2017 by pak inflace měla dosáhnout 1,8 %, ve třetím se počítá již s 2,2 %.

Dění v zahraniční bylo poměrně nudné. Ze Spojených států jsme se dočkali pouze týdenní změny nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která skončila na 217 tisících.

Mnohem zajímavějšího bude zítřejší den, kdy americké ministerstvo práce zveřejnění data z trhu práce. Pozornost se bude upírat především směrem k dubnové změně zaměstnanosti v nezemědělských sektorech. Očekávání jsou nastavena na +200 tisíc nových pracovních míst. Jak ovšem ukázala středeční report agentury ADP, skutečná čísla byla mnohem horší než predikce. Pokud by se tento výsledek opakoval i zítra, tedy pokud by statistika byla výrazně horší než konsensus, dá se čekat zvýšený tlak na oslabení americké měny.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter