RoklenFx: Koruna po výletu k 27,10 za euro znovu testuje ČNB

Po brzkém ranním oslabení koruny přes 27,10 EURCZK se česká měna nadechla k poměrně razantnímu pohybu a trh se zdá být nastaven na otestování ČNB. Ke konci dne se obchoduje na svém denním maximu 27,047 koruny za euro a je na dohled psychologické hranici. Zprávy z ČNB prozatím, dle jejího vyjádření z tohoto týdne, nejsou a ani se nedá očekávat, že by centrální banka komentovala možnou akci na denní bázi.

Silná červnová statistika prodeje nových domů v USA opět vrátila dolaru sílu a spekulace na zvýšení sazeb a rozdílnost monetárních politik na obou stranách Atlantiku táhne dolar k závěru na denním maximum proti evropské měně. Koncem dne se obchoduje na 1,089 EURUSD a dolar tak obrátil ztráty z denního obchodování.

Na trhu tak může být tendence obnovit nebo přidat do krátkých pozic na EUR před zasedáním Fedu, které je na programu příští týden. Zde teoreticky již může dojít k překvapivému zvýšení sazeb, které by popohnalo dolar výše. Právě obava ze sílícího dolaru na sázce pohybu sazeb na zářijovém zasedání může Fed dotlačit k dřívější akci, aby se nedostal do pasti silného dolaru a rizika dalšího pohybu, pokud by příliš dlouho otálel.

Newsletter