RoklenFx: Koruna pod 24,00 k dolaru. Blíží se dohoda s Řeky

Jak silně evropská měna zahájila den, tak ho také končí – na dosah 1,1400 k dolaru. Kurz eurodolaru zkraje dne podpořil v neděli představený nový plán reforem z pera řecké vlády, který je podle evropských představitelů konečně smysluplný a může tak sloužit jako základ pro další jednání. Euforické naděje na dosažení řešení ještě dnes, které spustily rally také na evropských akciích, nicméně ještě během dopoledne vyprchaly a euro se sesunulo až na 1,1312 dolaru.

Dnešní jednání ministrů financí eurozóny bylo krátké a obešlo se bez jasného stanoviska, šéf euroskupiny Dijsselbloem následně oživil naděje na blížící se konec řecké ságy slovy, že nově nastartovaná diskuze by mohla přinést výsledky do konce týdne. Nejčerstvější návrh má nyní posoudit dobře známá trojice věřitelů – MMF, ECB a EK. V průběhu odpoledne tak euro pozvolna vystoupalo na ranní silné úrovně a aktuálně se k dolaru obchoduje na 1,14 EURUSD, nedaleko denního maxima. Dolar dnes nezachránila ani solidní čísla z amerického trhu realit. Evropské akciové indexy mezitím zůstaly silné po celý den, německý DAX roste o bezmála 4 %.

O konkrétním obsahu nových návrhů aténské vlády nejsou oficiálně známy podrobnosti, řecký tisk ale zmiňuje například vůli zvýšit DPH u potravin a v oblasti turistiky, radikálně omezit předčasné důchody a zavést zvláštní daň pro movité Řeky. Tato opatření prý mají státní pokladně během půldruhého roku přinést pět miliard eur.

Zcela v souladu s odpoledním vývojem na eurodolaru, získávala koruna k dolaru postupně sílu a v závěru dne je o 0,5 % silnější na 23,90 USDCZK, s denním maximem na 23,855. K euru se koruna drží v koridoru 27,20 až 27,23 EURCZK. Dnešek byl bez domácích zpráv z ekonomiky, stejně to bude i zítra. Ve čtvrtek zasedne bankovní rada České národní banky.

Trhy prudce rostou. Dohodu s Řeky mají za hotovou věc

Newsletter