RoklenFx: Koruna před ČNB slábne na 27,12 za euro

Česká koruna v průběhu celého dne oscilovala poblíž 27,09 za euro a v závěru dne se posunula ke slabším úrovním u 27,12 EURCZK. Událostí týdne bude zítřejší jednání České národní banky, od níž se očekává spíše holubičí vyjádření a tedy další tlak na oslabení koruny. Nejvýraznějším tématem tiskové konference guvernéra Singera bude pravděpodobně nárůst deflačních tlaků. Analytici se shodují, že kurzový závazek 27 korun za euro bude potvrzen, stejně jako sazby, které se pohybují na historických minimech.

Tématem ČNB bude nízká inflace, koruna si ale nevydechne

Euro vůči dolaru v průběhu dne značně kolísalo a postupovalo výš v pásmu od 1,1105 až na 1,1195 EURUSD. Evropskou měnu v odpoledních hodinách podpořil guvernér ECB Mario Draghi, který deklaroval ochotu rozšířit či prodloužit program kvantitativního uvolňování, bude-li třeba. Z dlouhodobého hlediska se tak budou měnové politiky v Evropě a USA dál rozcházet (většina trhu očekává zvýšení sazeb v USA do konce roku), což podpoří dolar na úkor eura.

Draghi vyslal jasný signál. Posílit QE není problém

Finanční trhy dnes ovlivnila zpráva o dalším zhoršení podmínek v čínském průmyslu. Zítřejší kalendář obsahuje důvěru německých spotřebitelů, indexy důvěry v českou ekonomiku, index Ifo vyjadřující náladu německých podnikatelů a ve Spojených státech budou zveřejněny údaje o zakázkách zboží dlouhodobé spotřeby, nových žádostech o podporu či prodejích nových domů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter