RoklenFx: Koruna prudce oslabuje. Atak hranice 27,10 za euro

Koruna startuje pátek razantně slabší nad 27,10 EURCZK. Ve dvojici s dolarem se obchoduje na 24,92 USDCZK.

Česká měna během dnešního dne oslabila na úrovně, kterých nebylo dosaženo od července letošního roku, kdy se trhy potýkaly s kauzou brexit. Odůvodnit to lze útěkem investorů, kteří se začínají zbavovat svých expozic na rozvojových trzích, a to nejen na těch měnových, ale i dluhových.

Za možnou rozbušku tohoto vývoje se dá označit zápis z posledního zasedání ČNB. Bankovní rada v něm uvedla, že jako „nejvýznamnější zahraniční nejistotu vnímá případné prodloužení uvolněné měnové politiky v eurozóně.“

V tomto směru hraje roli především zvolení nového amerického prezidenta. Donald Trump je  v mnoha směrech vnímám jako riziko, vinou toho se tak množí očekávání, že ECB prodlouží svůj program kvantitativního uvolňování až za (prozatím) vytyčený termín březen 2017. Souběžně s tím se začíná spekulovat i o možném pozdržení ukončení kurozového závazku ČNB, což se projevuje právě na vývoji kurzu koruny vůči euru.

Eurokoruna by se tak měla pohybovat v pásmu 27,02 až 27,13 EURCZK. Dolarkorunu vidíme od 24,87 až 24,99 USDCZK.

Dolar již třetím dnem sílí. Aktuálně se obchoduje na 1,088 EURUSD.

Ve čtvrtek byla v USA zveřejněna týdenní změna nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která klesla na 254 tisíc. Během dne pak rovněž promluvil James Bullard šéf pobočky Fedu v St. louis, který uvedl, že zvýšení úrokových sazeb v prosinci by bylo vhodné.

Dnes se dočkáme pouze ukazatele spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, kde se čeká růst na 87,9 bodu.

Eurdolar by se tak měl pohybovat od 1,083 až 1,093 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter