Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

RoklenFx: Koruna se probrala k životu. K dolaru prudce posílila

Po dlouhých dnech bez pohybu jsme dnes viděli na koruně alespoň nějaký život. Globální výprodeje na měnách, akciích i komoditách, obava o celkovou kondici světové ekonomiky a tudíž i té německé a potažmo české, způsobily, že se koruna odpoutala od úrovně 27,02 – 27,03 a vydala se na sever až k dennímu maximu 27,079 EURCZK. Jelikož jsme se vzdálili úrovni kurzového závazku ČNB, bude nyní záležet na makroekonomických datech, ale hlavně celkové náladě na trzích a averzi k riziku, kam se česká koruna vydá dále.

Vůči americké měně dnes koruna „skórovala“ a po přiblížení se hranici 23,10 končí se ziskem zhruba 1,7 % na 23,33 USDCZK. Koruna k dolaru tak posílila na nejsilnější úrovně ze začátku letošního roku.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Dolar zažil mimořádně živou seanci a během dne proti euru odepsal 2 % s denním high 1,1714 EURUSD. Kolem 17:30 již prošel mírnou korekcí a obchoduje zpět pod 1,1600. Celkový denní posun je to skutečně značný a možná až přehnaný. Panika a globálně špatná nálada si vybírá svou daň prakticky na všem, ať už to jsou akcie, komodity či měny. Pokud se nestane nic mimořádného, tak by zdravý rozum mohl zase vystřídat hysterii a dolar by mohl část ztrát umazat, ať už díky novým datům z ekonomiky či v rámci korekce přehnaného pohybu.

Fundamentálně je situace z dlouhodobého hlediska stále spíše nakloněna sílícímu dolaru proti euru, než naopak. Technicky se bohužel krátkodobě otevřela cesta k 1,23 EURUSD, neboť dolar příliš lehce překonal rezistenci kolem 1,1500. Uvidíme, co udělají úterní data v podobě srpnového index spotřebitelského sentimentu Conference Board a červencových prodejů nových domů. Pokud by tyto údaje dopadly solidně, dolaru to může pomoci.

Newsletter