RoklenFx: Koruna sílí. Pomohla data i dění v zahraničí

Pondělí se chýlí ke konci, a jak se zdá, tak výhercem dnešního dne je koruna a euro. Česká měna si na páru s evropskou sice nepřipsala výraznější pohyb (stále se držíme v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK), v případě dolaru však zaznamenala výrazné posílení. Dolarkoruna se z ranních 24,90 USDCZK posunula až na aktuálních 24,82 koruny za dolar.

Co se týče dat, nejprve byl reportován index PMI průmyslového sektoru za leden. Ukázalo se, že očekáváný pokles na 55,1 bodů byl chybný, jelikož se sledovaný ukazatel zvýšil na 56,9 bodů. Odpoledne byl poté zveřejněn výsledek hospodaření české vlády za první měsíc roku 2016. Rozpočet za tuto dobu skončil v přebytku o velikosti 45,9 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 17,3 miliardy.

Kovanda: Plnění rozpočtu v lednu rekordně příznivé

Dění na zahraničních trzích se neslo ve prospěch eura, které na páru s dolarem posílilo až k aktuálním 1,088 EURUSD. Oslabení dolaru se neslo ve znamení opětovného propadu na ropě, který s sebou stáhl i hlavní americké indexy. Svou trochou zapůsobila i horší americká data.

Během dopoledne byl reportován index PMI výrobního sektoru Německa, který skončil na lepších 52,3 bodech, dála pak ten samý ukazatel pro eurozónu, kde bylo pozorováno zpomalení na 52,3 bodů. Ve Spojených státech byl zaznamenán propad na 52,4 bodů. Horší byl i index ISM amerického průmyslu, jenž skončil na 48,2 bodech při očekávání na 48,4.

Zveřejněny byly i osobní výdaje a příjmy Američanů za prosinec. První sledovaný indikátor zaznamenal meziměsíční stagnaci, druhý pak mírný nárůst o +0,3 %. Důležitý je i deflátor spotřeby, podle kterého se Fed řídí v rámci určování spotřebitelské inflace. Meziměsíčně se ukazatel v prosinci snížil o -0,1 %, meziročně pak vzrostl o 0,6 %. Jeho jádrová verze meziměsíčně stagnovala, meziročně si připsala +1,4 %, což je v souladu s očekávání.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter