Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

RoklenFx: Koruna silnější, dolar opět trápí ropa

Po včerejším posílení zahajuje koruna úterý při spodní hranici pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. Na páru s dolarem si česká měna udržela sílu a startuje den na 24,89 USDCZK.

Během včerejška byla reportována lednová důvěra v českou ekonomiku. Ukazatel souhrnné důvěry skončil na 13,8 bodech oproti předchozím 11,7. Podnikatelská důvěra se dostala na 15,3 bodů z předešlých 13,3. V případě spotřebitelského sektoru jsme pozorovali zvýšení z 5 bodů až na 7,5.

Průmyslníci pro nadcházející tři měsíce očekávají zvýšení tempa výrobní činnosti, nicméně v průběhu šesti měsíců už výsledek produkce nebude pravděpodobně nijak výrazněji pozměněn. Pozitivní postoj domácností je důsledkem optimismu na trhu práce, dále se snížily obavy ohledně zhoršení ekonomické situace a zapůsobily i snižující se ceny pohonných hmot, které ve výsledku zvyšují reálné disponibilní zůstatky domácností.

„Žádný strom ale neroste do nebes, a tak i důvěra – zejména ta spotřebitelská – ve výhledu opět poklesne. V nejbližších měsících by se však měla udržet vysoko, neboť faktory, které ji příznivě ovlivňují (růst mezd, nízká inflace a cena pohonných hmot), přetrvají,“ okomentoval „střízlivě“ situaci hlavní ekonom finanční skupiny Lukáš Kovanda.

Dnes nás v rámci české ekonomiky nečekají žádná data. Eurokoruna by se tak mohla držet stále v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Dolarkoruna pak od 24,81 až po 24,96 USDCZK.

Včerejší oslabení ropy a amerických trhů pomohlo především euru. Na páru s dolarem si evropská měna připsala zisky, aby tak dnešek odstartovala od 1,085 EURUSD.

Co se týče dat, nejvíce jich přijde z USA. Zmínit je možné například Markit index PMI aktivity ve službách, kde se čeká pokles z 54,3 bodů na 53,9. Důležitější však bude spotřebitelská důvěra za leden, kde se čeká stagnace na úrovni 96,5 bodů.

Během zítřka rovněž začne dvoudenní zasedání americké centrální banky, ze kterého ve středu večer vzejde rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě a celkové zhodnocení aktuální situace největší ekonomiky světa společně s výhledem do příštích měsíců.

Eurodolar by se tak mohl pohybovat od 1,080 až 1,090 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter