RoklenFX: Koruna silnější, německá data srazila euro

Úterý zahajuje koruna na silnější pozici, kterou si „vybojovala“ během včerejšího dne. Na páru s eurem se obchoduje na úrovni 27,07 EURCZK.

Během pondělí nebyla zveřejněna žádná česká data, jediným fundamentem byl rozhovor s viceguvernérem Hamplem. Ten uvedl, že „česká ekonomika je stále „podchlazený pacient“. Což znamená, že převládají deflační tlaky, zatímco přehřívání (vysoká inflace) zatím nehrozí.“ Dle jeho slov je „těžko představitelné, že by Česká národní banka ze svého závazku nenechat korunu posílit pod hladinu 27 za euro slevila dříve než ve druhé polovině roku 2016.“ K ukončení intervenčního režimu je dle Hampla tedy potřeba jistoty ohledně toho, že si země může dovolit mít vyšší sazby či silnější kurz.

V úterý nás opět nečekají žádná data. Česká koruna by se na páru s eurem mohla pohybovat v rozmezí 27,065 – 27,095 EURCZK. Na páru s dolarem pak mezi 23,70 – 24,00 USDCZK.

V rámci eurozóny byly ráno reportovány německé ceny výrobců, které se za září snížily o 0,4 % při očekávání na -0,2 %. Meziročně se propad cen prohloubil na -2,1 % oproti předchozím -1,7 %. Vinou horších než očekávaných čísel euro lehce oslabilo a měnový pár EURUSD startuje den z úrovně na 1,132 EURUSD.

Euro by vzhledem ke čtvrtečnímu zasedání ECB mohlo dále oslabovat. Sílí totiž spekulace, že vinou špatných dat především v případě inflace přistoupí vedení banky k dalšímu rozšíření programu kvantitativního uvolňování. Většina analytiků tento krok čeká až v prosinci, avšak ve čtvrtek by mohly být naznačeny alespoň některé indície, který by ukázaly, jakým směrem se bude evropská měna ubírat.

Pro dnešní den by se rozmezí eurodolaru mohlo pohybovat mezi 1,128 -1,136 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter