RoklenFx: Koruna slábne k 27,07. Fed zasedne ke stolu

Koruna se po včerejším mírném oslabení vrátila opět k úrovni 27,05 a dnes ráno se pohybuje kolem 27,07 EURCZK. Zveřejněny dnes byly ceny průmyslových výrobců, které meziročně zrychlily pokles na 3,7 procenta z červencových tří procent. Vývozní ceny se meziročně snížily o 1,7 procenta a dovozní o 1,2 procenta, u obou také pokles zrychlil.

Pád cen v průmyslu zrychluje. Možnost zásahu ČNB se zvyšuje

Ačkoli tyto údaje naznačují pokračující deflační tlaky v české ekonomice, jedná se o data menšího významu a vliv na kurz koruny by měly mít minimální. Zásadnější je možná vyjádření člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka, jehož názor na horizont trvání intervenčního režimu zřejmě nepotěší prezidenta Zemana, který by Rusnoka viděl rád v čele ČNB a který je zarytým odpůrcem intervencí. Rusnok uvedl, že politiku slabé koruny by ukončil až po dosažení inflačního cíle, který je ČNB stanoven na úrovni 2 procent.

Rusnok: Koruna má zůstat nad 27 za euro, než bude 2% inflace

Dnes začíná dvoudenní zasedání Fedu a zítra bude oznámeno rozhodnutí o sazbách. Vzhledem k posledním událostem ve světě a smíšeným makro datům není jisté, zda americká centrální banka již přikročí k prvnímu zvyšování sazeb, a na trhu panuje nervozita. Z důležitých dat bude dnes zveřejněna evropská i americká inflace, ale ty budou upozaděny právě zasedáním Fedu. Dnešní obchodování by se již mohlo nést v modu zklidnění a napjatém očekávání čtvrtečního verdiktu.

Newsletter