RoklenFx: Koruna slábne. Vůči euru prolomeno 27,04 EURCZK

Jak koruna, tak i dolar mají za sebou den propadu. Česká měna na páru s eurem krátce prolomila hranici 27,04 EURCZK. Dolar pak ve dvojici s evropskou měnou oslabil až na 1,122 EURUSD. Dolarkoruna se aktuálně obchoduje na 24,08 USDCZK.

Česká data dnes nepřišla žádná. Jedinou zajímavosti byl komentář německé společnosti Commerzbank, která je přesvědčena, že ČNB prohloubí úrokové sazby do záporu. Hlavním argumentem je rozporný vývoj mezd a inflace. Zatímco české mzdy rostou, inflace je stále poměrně nízká, což by v příštích letech mohlo způsobit výrazné zpomalení růstu. Z toho důvodu se dá čekat, že centrální banka přistoupí k manipulaci se sazbami.

Z dění v rámci Evropy stojí za zmínku posílení polského zlotého. Ten profitoval především ze zveřejnění plánu na konverzi úvěrů denominovaných ve švýcarských francích. Podle šéfa polské centrální banky by k ní mělo dojít postupně, přičemž z hlediska bankovního sektoru a celé ekonomiky nejde prý o žádné výrazné riziko.

Co se týče amerických dat, jako první byl zveřejněn jádrový index výdajů na osobní spotřebu, který v červnu skončil mírným zpomalením na +0,1 %. Následovaly osobní příjmy a výdaje. V prvním případě bylo reportováno +0,2 %, ve druhém 0,4 %. Výčet pak uzavírají reálné osobní výdaje, které skončily růstem o +0,3 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter