RoklenFX: Koruna slabší, euro ne sedmiměsíčním minimu

Středeční obchodní den končí koruna na páru s eurem lehce slabší. Odpoutala se tak od úrovně posledních dní na 27,02 EURCZK, kde pravděpodobně „číhá“ ČNB, aby tak oslabila na 27,03 koruny za euro. Dolarkoruna byla mnohem volatilnější, během dne česká měna oslabila až na 25,49 USDCZK.

Bouřlivým vývojem si dnes prošel eurodolar. Evropská měna oslabila až pod hranici 1,060 EURUSD a sáhla si až na úrovně kolem 1,05785 dolaru za euro, což odpovídá sedmiměsíčnímu minimu. Z této úrovně se však pár posunul na aktuálních 1,0614 EURUSD.

Jednotnou evropskou měnu tlačí dolů vyhlídky na další uvolňování měnové politiky v eurozóně, dolar naopak těží z předpokládaného růstu úroků ve Spojených státech. K poklesu eura přispěla například zpráva agentury Reuters, dle které Evropská centrální banka zvažuje různé způsoby posílení podpory ekonomiky eurozóny, včetně rozšíření nákupů dluhopisů a uvalení poplatků na banky hromadící hotovost.

Právě na druhou zmiňovanou oblast, reprezentovanou depozitní sazbou ECB, se zaměřila i banka Citigroup. Ta očekává, že během zasedání, jež má proběhnout příští týden, evropská měnová autorita sazby prohloubí do ještě většího záporu, a to z aktuálních -0,2 % na -0,4 %. Banka v souladu s touto predikcí stanovila cíl na 1,04 EURUSD.

ECB stopne QE. Jen kvůli Vánocům a mizivé likviditě…

Příznivé údaje o ekonomice Spojených států naopak podporují očekávání, že americká centrální banka příští měsíc zpřísní měnovou politiku zvýšením úrokových sazeb.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že zakázky na kapitálové zboží bez zahrnutí vojenské techniky a letadel se v říjnu zvýšily o 1,3 %. Jejich růst tak zrychlil z 0,4 % v předchozím měsíci. Tyto zakázky jsou důležitým indikátorem investičních plánů amerických podniků.

Dále byly reportovány osobní příjmy v USA, které meziměsíčně vzrostly o 0,1 % při očekávání na +0,3 %, a výdaje, jež skončily na +0,4 %.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter