Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

RoklenFX: Koruna stabilní, euro vítězem dne

Úterní den končí koruna na stabilní úrovni z rána, a to na 27,07 EURCZK. Během dne se měnový pár pohyboval v rozmezí 27,06 až 27,09 koruny za euro. Klidné obchodování odpovídá sentimentu posledních dní, kdy nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná data.

Na páru s dolarem končí koruna na úrovni 23,89 USDCZK. Během dne dolar oslabil až pod hranici 23,79 za dolar, odkud se poté odrazil až na současné hodnoty.

Vůči euru pak americká měna mírně oslabila. Z ranních hodnot na 1,133 EURUSD proběhl odskok až nad 1,138 dolaru za euro, odkud se pak eurodolar dostal na 1,135 EURUSD.

Společnou evropskou měnu podpořily slušné údaje z regionální ekonomiky a výroky činitelů Evropské centrální banky, které naznačily, že další uvolňování měnové politiky by v nejbližší době nemuselo být na pořadu dne. Čtvrtletní údaje ECB ukázaly, že banky v zemích platících eurem zmírnily během posledních několika měsíců své požadavky pro poskytování úvěrů více, než se čekalo. ECB by tudíž alespoň tento týden nemusela považovat za nutné rozšířit svůj program nákupů cenných papírů.

Člen Rady guvernérů ECB Christian Noyer pak již v pondělí prohlásil, že parametry programu takzvaného kvantitativního uvolňování jsou nastaveny dobře a není nutné je upravit. V podobném duchu se před ním vyjádřil guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny, který naznačil, že je třeba přemýšlet i o jiných způsobech na podporu ekonomiky eurozóny.

V americké ekonomice pak byla zveřejněna data z realitního sektoru. Ukázalo se, že v září ubylo stavebních povolení o 5 %, avšak započaté výstavby domů v ten samý měsíc vzrostly o 6,5 %. Tato čísla tak odpovídají pozitivnímu sentimentu amerického realitního trhu, kterého jsme v poslední době svědky.

RoklenFX: Koruna silnější, německá data srazila euro – Roklen24.cz https://t.co/ovE8HozROc prostřednictvím @roklen24 #FX #EURCZK #EURUSD

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter