RoklenFx: Koruna stabilní. Fed přináší další „úrokové“ indicie

První den nového týdne se na měnových trzích nesl poměrně klidně. Česká koruna mírně posilovala. Z ranní úrovně na 27,10 EURUSD se posunula na 27,09 koruny za euro. Stabilnímu vývoji měnového páru odpovídá i fakt, že během dneška nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná data.

Jediným významným okamžikem bylo vyjádření viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Ten pouze potvrdil, že centrální banka udrží kurzový závazek 27 korun za euro minimálně do druhé poloviny roku 2016, což je fundament, který je do kurzu již dávno započítán.

Americký dolar si dnes taktéž udržel stabilní hodnotu. Na páru s eurem jen lehce posílil z ranní úrovně na 1,137 EURUSD na 1,136 dolaru za euro. Z kurzotvorných fundamentů je možné zmínit projev šéfa atlantské pobočky Fedu, Dennise Lockharta. Ten poukázal na to, že na říjnovém zasedání měnového výboru bude k dispozici pravděpodobně dost dat na to, aby Fed zvážil možné úrokové navýšení, avšak mnohem více jich bude zřejmě až v prosinci.

Potvrdil tak očekávání většiny trhu o tom, že americká centrální banka přistoupí k úrokové „normalizaci“ pravděpodobně nejdříve v prosinci tohoto roku. Šéf chicagského Fedu Charles Evans pak nastínil, že úrokové navýšení proběhne pravděpodobně pozvolněji, než většina centrálních bankéřů očekává.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter