RoklenFx: Koruna těží z dobrých dat. Dolar chytá druhý dech?

V úterý se koruna na pásu s eurem držela pevně spodní hranice intervenčního pásma na 27,02 EURCZK. Na dolaru byl pozorován náznak mírné obnovy. Ve dvojici s korunou se pár dostal na 23,79 USDCZK. Eurodolar se pak posunul až na 1,134 EURUSD, později se však vrátil zpět na 1,135 za euro.

Z české ekonomiky dnes přišla hotová sprcha dat. Jako první jsme se dočkali dubnové průmyslové produkce, která meziročně vzrostla o +4,2 %. Hlavním tahounem růstu zůstává i nadále automobilový průmysl, který ke konečnému číslu přispěl 3,1procentními body.

Následoval údaj z tuzemského stavebnictví, které se v dubnu meziročně propadlo o -13,7 %. Výčet pak uzavírá report o devizových operacích ČNB. Podle zveřejněných statistik banka v dubnu opět intervenovala proti posílení koruny, a to v objemu 393 milionů eur, tedy zhruba 10,5 miliardy korun.

Ze zahraničí jsme se dočkali HDP eurozóny za první čtvrtletí, které se meziročně zastavilo na +1,7 %, mezikvartálně pak na +0,6 %. Ze Spojených států byla nakonec zveřejněna produktivita nezemědělských sektorů. Ta za první kvartál vykázala propad o -0,6 %, což bylo v souladu s očekáváním.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter