Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

RoklenFx: Koruna u 27,10. Přestala dorážet na závazek ČNB?

Česká koruna obchoduje kolem úrovně 27,10 EURCZK a zůstává tak slabší proti dlouho hájeným 27,02 a těsnému naléhání na kurzový závazek ČNB na koruně vůči euru. Na české měně nevidíme tendence k návratu na tyto silnější úrovně.

Nejzajímavější událostí včerejška z domácího trhu byla aukce dluhopisů 2018, ve které Česká republika historicky poprvé umístila své dluhopisy se záporným průměrným výnosem v aukci, byť -0,001 %. Je to důsledek mixu zásahu ČNB na koruně a situace na trhu, ale přímý dopad do kurzu to nemá.

Koruna tak v tuto chvíli spíše nervózně přešlapuje na místě a vyhlíží zítřek, kdy bude zveřejněn zpřesněný odhad tuzemské ekonomiky za druhé čtvrtletí roku. To by mohlo korunu nasměrovat k dalším pohybům. Dnes očekáváme spíše technické obchodování.

Americký dolar po skvělých datech z tamní ekonomiky a zprávách z Číny, kde po snížení sazeb, požadavků na rezerv bank a dodání nové likvidity centrální bankou, umazával své ztráty a posílil o více než procento.

Své zisky v závěru dne mírně zkorigoval po prohlášení šéfa newyorského Fedu, který se vyjádřil, že zářijové zvýšení sazeb mu nyní připadá méně vhodné než před několika týdny. Tím dal najevo, že záležitosti kolem Číny mohou ovlivnit měnovou politiku v USA. Nicméně zářijové zvyšování sazeb zcela nevyloučil. Dolar tak přeci jen dál pokračoval v posilování a nyní se obchoduje kolem 1,1360 EURUSD.

Dnes budou v USA zveřejněna důležitá data a to HDP za druhý kvartál (čeká se růst 3,2 %), dále nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (odhad 274 tis. proti předchozím 277 tis.) a v neposlední řadě rozjednané prodeje domů (odhad +1,0 % proti předchozímu poklesu o -1,8 %). Celkově čekáme dobrá data a dolar by mohl reagovat pozitivně. 

Newsletter