RoklenFx: Koruna výrazně oslabila. 27,15 k euru

Koruna dnes potvrdila, že nehodlá chodit s davem. Jako kdyby říkala „panika ano, pánové, výprodej také, ale až se vyblázníte, tak já si tam skočím úplně sólo“. Takže zatímco dnes přišla výrazná korekce včerejšího výprodeje na globálních trzích, tak koruna naopak oslabila na nejslabší úrovně od konce července.

Mohla za tím být ranní makro data o důvěře v českou ekonomiku, která meziměsíčně klesla o 0,4 procentního bodu na 10,7. Nicméně klesla v hodnocení podnikatelů, u spotřebitelů se nadále drží. Spíše za tím bude obava o českou inflaci, která je slabá vlivem nižších cen komodit (zvláště ropy), a možná i trochu obava o celkový dopad současného dění na Německo. Zatímco náš přímý vývoz do Číny je malý, fungujeme jako subdodavatelé pro německé podniky, které vyvážejí do Číny. Koruna se od denního minima 27,15 vrací níž k 27,08 EURCZK.

Na trzích, a tedy i na tom eurodolarovém, bylo dnes opět živo. Na jednu stranu byl trh ve vleku evropských makrodat. Německý HDP dnes ráno potvrdil předběžné odhady růstu o 0,4 % q/q, a dále index institutu Ifo napověděl o růstu důvěry německých podnikatelů a firem v domácí ekonomiku.

Šanghaj -8 %. Čína nechá trhy padat, dokud padat budou…

Na opačné straně Atlantiku dnes příjemně překvapil nečekaně silný růst spotřebitelské důvěry, zatímco červencové prodeje nových domů lehce zklamaly. Na druhou stranu, a to zřejmě tu důležitější, trh reagoval na zprávu, že čínská centrální banka snižuje základní úrokové sazby – jednoletou depozitní i zápůjční úrokovou sazbu o 25 bazických bodů. Učinila tak již popáté od loňského listopadu. Dále snižuje povinné minimální rezervy největším čínským bankám o 0,5 procentního bodu. Zřejmě toto byla akce, na kterou trhy tak čekaly, a dolar, akcie i například ropa si prošly pozitivní korekcí a částečně umazaly včerejší ztráty. Eurodolar tedy sestoupil ze svých lokálních maxim 1,1700 a nyní se obchoduje kolem 1,1410 EURUSD.

 

Newsletter