RoklenFx: Koruna znovu zeslábla na 27,13 za euro

Koruna se dnes ve dni prázdném na jakákoliv zajímavá čísla z ekonomiky pohybovala v pásmu 27,06 – 27,135 EURCZK a vyhlížela zajímavé události ze světa, na které by mohla reagovat. Ty nakonec přišly (více v části o eurodolaru), ale korunu nakonec nechaly klidnou. Jako zajímavost bez bezprostředního dopadu na kurz můžeme uvést, že dnes poprvé v historii se podařilo ČR prodat dluhopisy se záporným výnosem. Neboli, investoři nám platí za to, že nám mohou půjčit peníze. Že bychom byli takové malé středoevropské Švýcarsko?

ČR historicky poprvé prodala dluhopisy za záporný úrok

Čínská centrální banka dnes přišla na trh s další dávkou čínské medicíny. Tam kde by nezabraly bylinky a jehličky, tam přijde s větším kalibrem. Dnes tedy na mezibankovní trh nalila 140 miliard jüanů (21,8 miliard USD) v podobě krátkodobé likvidity (půjčky se splatností 6 dnů). Bohužel reakce trhů je zatím vlažná. Evropské burzy jsou v minusu a americké obchodují v zelených číslech. Na co ale zareagoval dnes dolar pozitivně, bylo zveřejnění dat o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v červenci, které vzrostly o 2 % při očekávání poklesu o 0,4 %. Navíc bylo revidováno minulé číslo z 3,4 % na 4,1 %.

Snížení sazeb a rezerv. Pád čínských trhů se mírní

Dolar po těchto datech posílil až na 1,1360 EURUSD. Do konce obchodování prošel mírnou korekcí k 1,14, přesto si za den připisuje slušné zisky. Jak to bude vypadat dál, bude záležet nejen na situaci kolem Číny, ale zvláště na tom, kdy dojde ke zvyšování sazeb v USA. Bude to září, prosinec nebo letos ne? To se ještě ukáže.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

 

Newsletter