RoklenFx: Koruna ztrácí. Dolar pod „těžařskou“ hrozbou

Oproti včerejšku byl dnešní den na měnových trzích zajímavější. Česká koruna během dne lehce oslabila. Na páru s eurem se z ranních hodnot na 27,09 EURCZK dostala na 27,13 koruny za euro.

Z domácí ekonomiky nebyla reportována žádná významná data. Za zmínku však stojí exkluzivní rozhovor člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka, který připustil, že záporné úrokové jsou v případě potřeby jednou z možností řešení situace nízké cenové hladiny.

V rámci sousedních zemí byl v Německu zveřejněn index ekonomického sentimentu ZEW. Ten se ze zářijových 12,1 bodů propadl až na 1,9 bodů při očekávání na 6. I přesto, že tento je výsledek špatný nejen pro Německo, ale potenciálně „ohrožuje“ i Českou republiku, resp. její exportéry, eurokoruna nezaznamenala nikterak závažný propad. Těsně před zveřejněním indexu se pár dostal až na hodnotu 27,13 EURUSD, aby se posléze snížil na 27,10 koruny za euro. Odtud se poté během dne opět vyšplhal na 27,13 EURCZK.

Skandál VW zatemnil výhled pro německou ekonomiku

Americký dolar se z ranních 1,137 EURUSD vyšplhal až na 1,14 dolaru za euro, odkud se poté opět přiblížil hranici 1,138. Dnešní den největší ekonomiky světa byl opět chudý na data, čemuž odpovídal i vývoj samotného páru.

I přes nedostatek silných fundamentů se objevila informace, která má do budoucna potenciál ohrozit hodnotu americké měny. Agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že se největší ruský producent zemního plynu Novatek chystá financovat svou těžbu plynu na Sibiři v jiné měně, než je dolar. Tento krok by mohl později vést k odklonu od dolaru jakožto hlavní měny ropného průmyslu, obzvláště pokud by k tomu svolilo Rusko společně s Čínou.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter