RoklenFx: Koruně hrozí delší intervence, dolar mírně zpevnil

Koruna startuje středeční ráno stále kolem 27,022 EURCZK. Na páru s dolarem se nachází na 24,07 USDCZK.

Během včerejška byl z domácí ekonomiky reportován červencový výsledek běžného účtu, který skončil výrazně vyšším deficitem o velikosti -30,1 mld. korun. Za těmito čísly stálo především deficitní saldo bilance prvotních důvodů, které dosáhlo 37,6 mld. korun.

Klíčovou událostí ovšem bylo vystoupení guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka na konferenci v Ostravě. Ten uvedl, že banka nemá důvod urychlovat odchod z kurzového závazku, přičemž existuje i scénář odložení, a to až do druhé poloviny příštího roku. Souběžně s tím pak sdělil, že v současnosti nespatřuje jakékoliv náznaky přehřátí tuzemské ekonomiky.

Následný návrat do standardního režimu měnové politiky nebude na horizontu prognózy České národní banky znamenat posílení kurzu na mírně nadhodnocenou úroveň před vstupem do intervenčního režimu. ČNB bude připravena intervenovat v případě nadměrných výkyvů kurzu. Vyplývá to z prezentace člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy.

Byť na tato slova spotový kurz koruny nikterak výrazně nereagoval, změny byly zaznamenány na tom ročním forwardovém. Ten se ještě na začátku září pohyboval na 26,95 EURCZK, ovšem s rostoucími spekulacemi minulého týdne ohledně dřívějšího ukončení intervenčního režimu klesl na 26,70 EURCZK. Po Rusnokovýcho slovech se však situace opět změnila a forwardový kurz pod tlakem vidiny ještě delších intervencí stoupl na 26,77 EURCZK.

Dnes nás žádná česká data nečekají. Eurokoruna by se měla pohybovat od 27,02 až 27,04 EURCZK. Dolarkorunu vidíme od 24,01 až 24,013 USDCZK.

Dolar během včerejší seance mírně zpevnil až k 1,121 EURUSD. Aktuálně se však obchoduje o něco slabší kolem 1,122 EURUSD.

Co se týče včerejších zahraničních dat, zmínit je možné německý ZEW index ekonomického sentimentu. Ten za září překvapil, ovšem rozhodně ne pozitivně, když vykázal 0,5 bodu při očekávání na 2,5.

Dnes se dočkáme červencové průmyslové produkce eurozóny, kde se čeká meziroční propad o -0,8 %. Z USA pak přijde týdenní změna žádostí o hypotéky.

Eurodolar by se tak dnes měl pohybovat od 1,117 až 1,129 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter