RoklenFx: Korunu klidní hlas z ČNB, k dolaru padá na 24,60

Sled událostí přes víkend nabral směr špatného scénáře ve vývoji řecké krize a riziko omezení toku peněz spolu s uzavřením řeckých bank se naplnilo. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a evropská měna se skokově propadla o téměř 2 % na 1,0955 EURUSD. Vysoká míra uspokojení a nepřipouštění si tohoto rizika vývoje se podepsala pod tímto prudkým pohybem. S postupem času a po dnešním ranním otevření euro dokázalo část ztrát umazat a v současné chvíli se obchoduje na 1,1070. Další vývoj událostí během dne bude udávat směr a jistota vysoké kolísavosti na trhu je značná.

Lízal (ČNB): ČR nehrozí přímý dopad řecké krize

Česká koruna, která je na trhu brána jako bezpečný přístav, drží svoji úroveň z minulých dní proti euru a zůstává klidná bez větší reakce na tento vývoj. EURCZK se obchoduje na 27,24, tedy beze změny proti pátečnímu kurzu. Komentář viceguvernéra ČNB Lubomíra Lízala, že český bankovní systém je imunní proti řeckému vývoji, pomáhá.

Proti dolaru koruna kopíruje vývoj eurodolaru a padá tak o 0,8 % na 24,60 USDCZK, zůstává zranitelná vůči dalšímu vývoji eura proti dolaru. Seminář v Paříži, kde vystupuje člen bankovní rady Lízal, dnes může přinést komentář k devizovému trhu a zakotvení koruny.

Řecká krize prudce sráží trh akcií, euro kolísá

Řecké banky zůstanou týden uzavřeny. Co přinese referendum?

Newsletter