Evropské výnosy klesají. Dolar proti euru posiluje pod hranici 1,1630 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

RoklenFx: Korunu nechává deflace klidnou na 27,02

Nový týden zatím nepřinesl do dění na koruně nic nového. Koruna se stále pohybuje v úzkém pásmu kolem 27,02, kde ji drží silné ekonomické fundamenty. Nic na to nezměnil ani dnes oznámený, horší než očekávaný vývoj cen průmyslových výrobců za měsíc červenec. Ty se meziměsíčně snížily o 0,4 procenta, což je dvojnásobné tempo poklesu proti průměrnému odhadů ekonomů i výsledku v červnu. V meziročním srovnání výrobní ceny klesly o 3 procenta proti očekávání -2,6 procenta. Zrychlil také pokles cen ve vývozu a dovozu.

Kovanda: Ceny v průmyslu opět padají. Na vině je ropa

Rostoucí deflační tlaky zatím nemají na kurz koruny zásadní dopad a nadále obchoduje mezi 27,02 a 27,03 EURCZK. Proto dále čekáme klidný den s obchodováním v úzkém pásmu.

Dění na eurodolaru bylo včera o poznání živější. Ráno dolar umazával ztráty, které nabral minulý týden, ale překvapivě špatná data ze zpracovatelského průmyslu v podobě indexu Empire, která byla výrazně slabší než očekávání, způsobila chvilkový propad dolaru. Ten ovšem do konce obchodování většinu svých ztrát opět smazal. Aktuálně se dolar obchoduje poblíž 1,1070 EURUSD.

Dnešek by mohl být relativně klidný, neboť trhy budou nejspíše vyčkávat na středeční americkou inflaci v podobě indexu spotřebitelských cen. Zítřek přinese také záznam z posledního zasedání centrální banky Fed, který bude sledovaný jako další indicie pro možný růst sazeb již v září. Z dnešních dat stojí za zmínku pouze v USA zveřejňované statistiky z trhu nemovitostí. Čeká se pokles počtu stavebních povolení, především ale vlivem jednorázových faktorů. 

Newsletter