RoklenFx: Korunu slova Singera o intervenci od 27,00 nevzdalují

Česká koruna zahajuje den u úrovně 27,02 vůči euru, od které ji nevzdalují ani slova guvernéra ČNB Miroslava Singera, který v rozhovoru nevyloučil pokračování režimu kurzového závazku na koruně proti euru i po roce 2016. Základním očekávaným scénářem je přitom opuštění režimu ve druhé polovině roku 2016. Dnešek je na důležitá data z ekonomiky prázdný a pokud nevyvine další aktivitu ČNB, očekáváme obchodování koruny u nastolené úrovně.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Ve středečních večerních hodinách zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu přinesl pro trhy a tedy i pro dolar lehké zklamání. Ze zápisu vyplývá, že čas pro zvýšení sazeb se blíží, ale ještě nenastal. Fed stále vidí riziko slabé inflace a současně si ponechává možnost zvýšení sazeb již v září.  Trhy ale nově zvažují, že by k prvnímu zvýšení sazeb mohlo dojít později než v září, na které dosud většinově sázely. Dolar v reakci oslabil až k 1,1147 EURUSD. Dnes po ránu již část svých ztrát umazal.  Z ekonomických dat budou dnes zveřejněny v USA nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti (očekáváno 271 tis.), poté Index filadelfského Fedu a v neposlední řadě prodeje starších domů (oček. 5,43 mil). Zvláště zde dobré číslo může potvrdit dobrou kondici amerického realitního trhu a dolar by mohl dále část svých ztrát umazávat.

Fed: Čas navýšení sazeb se blíží, podmínky však stále nedosaženy

Turecká lira nadále prohlubuje ztráty a ráno otestovala hladinu 3,00 k americkému dolaru. Od počátku roku padla již o více než pětinu hodnoty. Kazachstán v návaznosti na oslabení měn obchodních partnerů Ruska a Číny končí zakotvení své měny. Tenge tak propadá o silných 23 procent.

Řecko získalo souhlas s uvolněním prvním 26 miliard eur z nového třetího balíku mezinárodní finanční pomoci. Zhruba polovina má jít do řeckých bank, země má dnes uhradit ECB dluh ve výši 3,2 miliardy eur.

Řecko získalo prvních 26 miliard eur. Má zaplatit ECB

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter