Dolar proti euru mírně slábne nad hranici 1,1730 EURUSD. Procyklické měny drží zisky. Z měn regionu je v mírném zisku zlotý a koruna. Domácí měna se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

RoklenFx: Korunu vyslala platební bilance k 27,20 k euru

Česká koruna dnes dostává další vítr do plachet směrem k posílení, když ranní silná čísla o běžném účtu platební bilance ukázala na výrazný přebytek. Koruna tak sílí proti euru o 0,1 % na 27,265 EURCZK při nejsilnější hodnotě dne u 27,19 EURCZK a testuje svá maxima z minulého čtvrtka. Zdá se, že na trhu panuje dozvuk silných makro čísel z české ekonomiky, ale nikomu se zároveň příliš nechce pustit do boje s ČNB a otestovat kurzový závazek 27,00 na koruně k euru – hranici, pod kterou ČNB nechce nechat kurz posílit – přes poslední slova guvernéra ČNB Miroslava Singera, který si o to svým výrokem o neotestování mezi řádky řekl.

Proti dolaru byl dnes na koruně klid a celý dnes se obchoduje v úzkém rozpětí, v jeho závěru u hladiny 24,28 USDCZK.

Relativní klid je na hlavním měnovém páru EURUSD přes úprk investorů z rizikových aktiv do bezpečných vod. Víkendový krach jednání s Řeckem způsobil výprodej na akciích a přesun do vládních dluhopisů. Hráči na měnovém trhu ale nemají zřejmě velké přesvědčení otevírat výraznější sázky a EURUSD sedí beze změny v rozpětí minulých dnů. Ke konci dne se obchoduje se ztrátou 0,3 % na hladině 1,1231 EURUSD. Na sílu rizika ve spojení s Řeckem je reakce poměrně neutrální.

Sada čísel ze zámoří dnes příliš viditelnosti nepřidala a po sérii slabých čísel z průmyslové produkce spíše dále oslabila šance na překotné zvýšení sazeb. Na trhu je tak patrný dozvuk minulého týdne, kde otevřené projevy dvou hlavních politických špiček – německé kancléřky Merklové a amerického prezidenta Obamy – daly za pravdu měnové válce na trhu.

Eurodolarem nepohl ani prezident ECB Mario Draghi, který ve vystoupení před Evropským parlamentem nedodal nic nového a trhy šokujícího. Oživení evropské ekonomiky dle něj pokračuje umírněným tempem, je potřeba udržet nastavení měnové politiky. Apeloval na silnou dohodu s Řeckem.

Vzhledem k důvodům pro silnější americký dolar s událostmi v Řecku lze na trhu číst menší ochotu trhu otevírat bezhlavě krátké pozice na EUR. Tento rys bude může mít dohru v dalším týdnu.

Newsletter