RoklenFx: Na koruně je živo, silný dolar ji vrací blíž 25,00

Snaha oslabit korunu při včerejší pravděpodobné akci ČNB na trhu nenašla odezvu a prozatím se tento pokus dá nazvat výkřikem do tmy. Za včerejší zvýšenou volatilitou na páru EURCZK tak mohl stát záměr otestovat si trh ve smyslu úrovní a reakce. Dnešní skokové posílení koruny na hodnoty blížící se včerejším úrovním před pohybem naznačuje, že centrální banka bude mít hodně práce, korunu oslabit výrazně přes 27,10 EURCZK standardními nástroji.

Ekonom: ČNB mohla obrana koruny stát 15 miliard za dva týdny

Kde je v dnešním klidném dni vidět pohyb, je na dolaru, proti němuž koruna oslabuje o 0,3 % na 24,74 USDCZK. Tak jak je to dané na tomto páru, zde udává tempo vývoj dolaru proti euru. Dolarový nákupní moment proti euru po zasedání Fedu dostal další impuls silnými americkými daty o růstu ekonomiky. Revize HDP za první kvartál se čekala směrem do pozitivních hodnot, ale silnější než očekávána inflační data byla ta, která trhem pohnula.

Ekonomika USA letos vůbec neklesla. Vláda „vykřesala“ růst

Indicie Fedu pro růst sazeb: září je stále ve hře

Překážek na cestě ke zvýšení sazeb v září ubývá, Fedu bude dál sledovat data z trhu práce příští týden. Dolar se tak veze na vlně monetárních rozdílností na obou březích Atlantiku. Nyní se americká měna pohybuje na denním maximu proti euru 1,0926 a táhne českou korunu níže. Riziko otestování hranice 25,00 koruny proti dolaru je opět ve hře a pozornost se bude upírat na zmíněná data příští týden ze zámoří.

Newsletter